| unbaiat_5498 a întrebat:

Stiti cumva daca consumul de Pepsi Light dauneaza?
Beau cam 1 litru pe zi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

Da, dăunează, încearcă să bei suc de portocale sau limonadă, este mai sănătos.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dauneaza daca este in exces (adica mai mult de 250 de ml la 3-4 zile). In primul rand, bauturile Light sunt indulcite cu aspartam si fenilalanina care sunt cancerigene. In al doilea rand, Pepsi si Cola contin acid fosforic care este, de asemenea cancerigen, favorizeaza osteoporoza, gastrita si refluxul esofagian.
Redu cantitatile la doze normale. Adica un pahar de 250 de ml la cateva zile.

| mmary a răspuns:

DA, dauneaza! Acest lucru poate duce la dureri de stomac. ingrasat si chiar probleme ale tenului.Te sfatuiesc sa folosesti mai rar acesta bautura!winking

| ZEU93 a răspuns:

Orice tip de apa gazata dauneaza, daca contine coloranti dauneaza intr-o masura mai mare. Nu pot spune ca e grav dar nici bine n-o sa-ti fie big grin

| Minks a răspuns:

Desigur ca dauneaza...

| Vögeln a răspuns:

Pai cam da sad
De ce?
- strica smaltul dintiolr(contine zahar)
-acidul dauneaza stomacului
-are chimicale(care cu totii stim ele dauneaza)
-plus ca mai are tot felul' de cheztii in el tongue
Eu una nu consum bauturi carbogazoase de loc tongue(cu atat mai putin sucuribatting eyelashes )
eu iti recomand sa mai reduci din cantitatetongue
(incerca sa bei 1 litru pe saptamana tongue )
Sper ca te'am ajutat!
funditabatting eyelashes?

| Ronnix a răspuns:

Da, dauneaza.

| push2gl a răspuns:

Acidul nu-i bun

| adyzone a răspuns:

In ziua de azi dauneaza si apa de izvor de munte aflat la peste 2000 m altitutine, d-apoi Pepsi, chiar daca e Light.

| URSaKe a răspuns:

Da,dauneaza destul de mult! poate nu iti arata dar cu timpul te vei ingrasa si or sa apara si alte complicatii! ai grija e destul de periculos si tare nesanatos nu zice nimeni sa nu bei dar ii cam mult 1 l pe zi ce ai zice de un l pe saptamana sau chiar deloc!

| ganeaa a răspuns:

Buna sincer parerea mea este ca da dauneaza ar trebui sa mai reduci din cantitate

| diesel94 a răspuns:

Intr-o rea zi o sa plangi de durere de rinichi la fel cum o fac eu dar tot nu ma pot lasa de pepsi/cola

| puby a răspuns:

Da dauneaza foarte mult. de obicei de la pepsi si cola consumate zilnic si in exces dai in gastrita, iar daca nu tratezi gastrita poti sa faci ulcer. deci tu alegi. daca ai dureri de stomac arsuri trebuie sa te duci de urgenta la medicul de familie si sa renunti la pepsi sau cola

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dauneaza foarte mult

| OliviaLove a răspuns:

Normal ca da! si mie imi place, dar sti cum fac? beau cam o sticla de revelion. atunci e singura zi din an cand beau asa mult. odata la vreo 3, 4 zile mai beau asa cate un paharel. insa eu beau cel mai des apa asa e mult mai sanatos. acel pepsi iti distruge si plamanii, si dintii si te mai si ingrasi! asa ca daca nu vrei sa te imbolnavesti, mai bine nu mai bea asa mult pepsi, sau alte bauturi cu coloranti, conservanti si accidulate. ee.acuma mai ia asa la o sarbatoare, o ocazie speciala, ca nu am zis sa nu bei chiar deloc.

Sper ca am fost de ajutor! pa!

| paul99 a răspuns:

Cam dauneaza.Dar fa ce vrei incearca si tu si-o sa vezi pune intr-un pahar pepsi si o bucata de carne peste 24 ore vezi cum este asa o sa fie si organele tale.

| unbaiat_5498 explică:

De ce nu imi apar cele doua raspunsuri?