| Tecad a întrebat:

Salut.De aproximativ 1 luna simt o durere in gat,gatu uscat,raguseala usaora(cand ii intreb pe ceilalti zic ca am vocea normala,dar eu simt ca sunt ragusit),stare de axisfiere, durere de cap din cand in cand, atac de panica...Itrebarea este urmatoare:Se poate sa am cancer in gat? sau o raceala netratata?

Fumez de 1 an in fiecare zi iar inainte fumam 10 tigari pe saptamana maxim(cam 1 an)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Poate fi o laringita acuta sau cronica, cauza ei fiind utilizarea excesiva a vocii o reactie alergica sau inhalarea unor substante iritante(fumul de tigara). Apare raguseala sau chiar pierderea vocii si dificultati in respiratie.Cancerul laringian poate cauza disfonie, prezenta acestui simptom timp de cateva saptamani necesita investigatii medicale.Du-te la un medic ORL-ist pentru confirmarea diagnosticului.

| BIOO a răspuns:

Buna dimineata! Da-mi mesaj la lazarescu_constantin (id messenger) sa discutam mai multe pe tema problemei tale, astfel sa-ti pot recomanda ce sa iei! O zi buna!

| AndriciTpu a răspuns:

Asta patesc si eu...
Am problema aceasta de luni: dimineata cand ma trejesc gatul imi este uscat si tusesc si asta pana la ora 14-15 dupa trece si seara cand ma cul ma apuca iar...
Nu e ceva grav.

| BerryLove a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema acum o saptamana..Doctorul mi-a spus ca e de la aerul asta poluat si uscat.dar dupa aceea mi-a trecut..La tine e posibil sa fie o raceala netratata..ar fi bine sa te duci la un medic sa te consulte si sa iti spuna el sigur ce ai patit happy