| Eclipse98 a întrebat:

daca fumez de la 13-14 ani timp de 2-3 ani cate 5-10 tigari pe zi este vreo sansa de a face cancer? de cateva zile seara cand vin acasa ma simt mai molesit parca am o senzatie de greata, o fi din cauza ca organismul meu a devenit dependent de nicotina dupa 2 ani? nu ma doare gatu si nici nu e ragusit, sau poate ca toate astea pleaca de la gandire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

O veriosoara de-a mea fuma cam cat fumezi tu si avea stari de ameteala si senzatia ca nu respira cum trebuie. I s-a recomandat sa renunte la fumat. Cred ca ti-a afectat ficatul daca ai stari de greata: "Fumatul modifica capacitatea ficatului de a transforma aceste substante, in unele cazuri, acest lucru putand influenta cantitatea de medicamente necesara pentru tratarea unei boli astfel: scaderea capacitatii ficatului de metabolizare a medicamentelor, le face sa persiste netransformate mai mult timp in organism, existand pericolul de acumulare cu aparitia de efecte toxice. "http://www.sfatulmedicului.ro/......estiv_1190
Uite si o veste buna: "Efectele fumatului asupra modului in care ficatul prelucreaza medicamentele dispar si ele odata cu incetarea fumatului."

| InvertedDeformity a răspuns:

Dca nu stiai, o tigara contine 4000 substante chimice, din care s-a dovedit ca peste 300 sunt toxice pentru om nicotina, arsenic, radon, cianuri, fenol, DDT, azbest, benzen, monoxid de carbon, formaldehida.
Cei mai toxici compusi sunt nicotina, gudroanele si monoxidul de carbon. Probabil veti spune: poti face cancer de la o mie de alte lucruri, oricum nu percepi boala ca un pericol real decat daca ajungi la doctor si iti spune ori renunti la fumat ori mori. Atunci, constient de iminenta pericolului te poti lasa.
Efectul cancerigen si toxicitatea genetica constituie un alt aspect important. Gudroanele din fumul de tigara exercita puternice efecte mutagene asupra AND-ului din nucleele celulelor tractului respirator. In ultimele doua decenii a devenit limpede faptul ca fumul de tigara contine puternici factori cancerigeni. Dintre cele peste 43 de substante cancerigene, cele mai de temut sunt benzopirenul, N-nitrosaminele, aldehidele, clorura de vinil, hidrocarburile aromatice (benzenul, fenolii, etc.), etilen-oxidul, arseniu, poloniu, cadmiu, crom, etc. Dupa ceva timp de practicare a acestui viciu, aceste toxina intra in scoarta cerebrala, iar organismul simte o continua nevoie de a-si satisface aportul de toxine din tigara.Este normal pentru cineva care fumeaza 5-10 tigari pe zi sa simti o senzatie de moleseala insotita de reflexul sau, si anume greata.Aceasta raguseala se poate capata in timp iar respiratia va fi destul de zgomotoasa din cauza atasarii toxinelor dagajate prin fum de esofag si de suprafata interioara prin care se face patrunderea gazelor in organism.

| Eclipse98 explică (pentru InvertedDeformity):

Nu sunt ragusit si nu am probleme cu gatul doar ca seara am o senzatie de greata si de voma si uneori imi vine sa ragai.

| Iama a răspuns:

Eu nu cred ca ai cancer sau vreo ceva de genul, adica cunosc cateva persoane care s-au apucat si mai devreme si nu au avut nimic nici dupa 6-7 ani. Nu ar strica insa sa te lasi de acest viciu fiindca pe langa daunele masive asupra organismului tau, nicotina iti poate afecta si spermatozoizii, adica ai mari sanse sa ai copii cu malformatii sau alte tipuri de boli. Si eu sunt nascuta in '98 si am incercat sa fumez si pentru cateva saptamani am fost fumatoare, insa m-am oprit pentru ca mi-am dat seama ca actiunile mele au consecinte asupra mea si a celor din jur. Si cea mai rea parte a dependentelor e ca niciodata nu scapi de ele, pentru a scapa de dependenta de nicotina va trebui sa ai alta ocupatie sau alte substante pe care sa le consumi. Eu iti recomand sa incerci sa te duci la sala si poate astfel inlocuiesti tigarile cu sportul. Succes!

| Eclipse98 explică (pentru Iama):

Nu simt nevoie de a fuma o tigara doar ca atunci cand imi amintesc de tigari sau chiar daca nu ma gandesc la ele uneori am o senzatie minora de greata si nu stiu din ce cauza, eu cred ca din cauza nicotinei.

| Eclipse98 explică:

De cateva zile o stare de greata si chiar de voma seara dar una mica, este din cauza ca organismul meu a devenit dependent de nicotina si seara nu fumez? doar seara patesc.