| PentagoN a întrebat:

Salut. De câțiva ani, pectoralul meu stâng este mai dezvoltat, mai evidențiat decât cel drept. Este mai în față decât celălalt, cam cu 1, 5 cm. Am 14 ani, nu am făcut sală sau sporturi de performanță până acum. Sunt puțin îngrijorat, deoarece arată ciudat, anormal pentru faptul că nu sunt unul lângă celalat. Mă gândesc că poate este din cauza "creșterii mele bruște", la vârstă asta, am 1, 82 m. Cei care știți, ziceți-mi vă rog dacă trebuie să mă îngrijorez, dacă în timp se va remedia problema, sau ce exerciții să fac pentru "a-i alinia". Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

Posibil sa ai scolioza, ar fi bine sa te vada medicul de familie. Cu cat este identifcata mai din timp cu atat exista sanse de recuperare mai mari. Sanatate

| PentagoN explică (pentru ellutza):

Nu stiu cum dar aici m-ai nimerit. Da, am fost diagnosticat cu o usoara scolioza, dar nu mi s-a recomandat niciun tratament, mi s-a spus doar sa stau drept. Sa fie asta cauza?

| PentagoN explică (pentru ellutza):

Nu stiu cum, dar aici m-ai nimerit. Da, am fost diagnosticat cu o usoara scolioza, dar nu mi s-a recomandat niciun tratament, mi s-a zis doar sa stau drept. Sa fie asta cauza?

| giony54 a răspuns:

Este o dereglare hormonala datorita cresterii prea rapide, daca ai luat hormini de crestere e bine sa nu mai ei.Recomand Evening Oil.

| PentagoN explică (pentru giony54):

Si cand ajung la maturitate, tot asa vor arata? Sau musculatura ii va face putin mai "normali". Problema se rezolva de la sine?

| Meheツ a răspuns:

Se poate sa ai un cord mai mare, care a impins coastele... ai ceva simptome cand depui efort? cum ar fi oboseala rapida, sau pulsul puternic sau angina pectorala?

| PentagoN explică (pentru Meheツ):

Nu, nu am niciun simptom cand depun efort, dar sub pectoralul stang este o mica "umflatura". Sa fie aceea o coasta?

| Meheツ a răspuns (pentru PentagoN):

Mai degraba un spatiu intercostal ar trebui sa fie acolo. se poate sa fie si de la cresterea brusca, dar nu ai precizat de cat timp a aparut aceasta problema, ai spus ca nu ai facut sala, deci hormoni de crestere musculara ies din schema... dar sa stii ca si consumul de McDonalds/KFC are aceleasi efecte ca hormonii de crestere, ca puii lor sunt indopati cu mancare in care se gaseste STH - Hormonul Somatotrop (care grabeste dezvoltarea) astfel incat puii lor ajung la maturitate in 2 sapatamani sa poata fi consumati. Daca nici de la asta nu este se poate sa fie o dereglare hormonala care poate fi constata de un medic endocrinolog, iti recomand Spitalul Militar din Bucuresti, au endocrinologi buni. fereste-te de private.

| PentagoN explică (pentru Meheツ):

Chiar nu stiu, dar dupa cum a spus "ellutza", da, am fost diagnosticat cu o usoara scolioza, dar nu mi s-a recomandat niciun tratament, mi s-a zis doar sa stau drept. Tin sa precizez ca imi petrec cel putin 4 ore in fiecare zi pe scaun, are vreo legatura? Din cate stiu eu, am problema asta de vreo 2-3 ani, desi am ignorat-o, acum ca am slabit si m-am inaltat, iese in evidenta prea tare.