| curiosul122 a întrebat:

Salut. Am 12 ani si fac sala de aproape 1 an, acum sunt la programul de forta si pana acum nu am folosit centura. La unele exercitii care solicitau spatele ma dureau ori in timpul antrenamentului ori dupa antrenament, ori cand eram pur si simplu acasa si faceam anumite actiuni. Nu este insuportabila, dar vreau sa stiu daca este normal. Mi am cumparat intr-un final o centura, credeti ca daca nu voi mai solicita asa mult spatele o perioada si la sala voi folosi centura care practic ma ajuta pentru spate cand fac ex cu greutati mai mari. Am folosit 1 zi centura si nu am mai simtit dureri de spate cand mi l solicitam. Durerea provine de la zona lombara sau ceva de genul, deasupra fundului pana la aproape mijlocul spatelui. Pot rezolva asta cu voltaren?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani nu este recomandat sa mergi la sala!
La anisorii astia iti afectezi cresterea si dezvoltarea. Este indicat pentru tine sa faci un sport care stimuleaza hormonii de crestere, nu sala care o fac adultii, DUPA 20 de ani.
Nu stiu ce parinte nebun ar putea sa permita unui copilas de 12 ani sa mearga la sala, dara sa ceva nu este normal si nici sanatos.
Urgent la medic pentru spate, ca-i posibil sa fii facut o hernie la coloana.

| zilog a răspuns:

Poti sa iti distrugi sanaatatea cu sala, in unele tari este interzis sa faci sala pana la 16 ani in afara de asta antrenorii au facutati si nu cumparate de la butic

| pHantom1976 a răspuns:

Keep it going, daca te doare spatele in timpul antrenamentului pur si simplu nu-l forta. Asteapta sa te regenerezi si compenseaza cu o alta grupa, ideea e ca durerea poate fi provocata din proasta executie a miscarii, la 12 ani mai ai de invatat despre postura si movement dar sa stii ca e bine ca te apuci de sala de la varsta asta big grin Stay hard