| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
De cam o săptămâna ma trezesc și ma ustura pe gât apoi după ce mănânc nu mai am nimic, credeți ca sunt răcit?
Și dacă fac 40/45 de flotări și transpir puțin incepe iar sa ma usture. Ce părere aveți? Am luat o pastila faringo sept, credeti ca sunt racit, ce îmi recomandați sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Salut! Este posibil să fi răcit, dar nu putem fi siguri fără mai multe informații. Simptomele pe care le descrieți, cum ar fi usturimea gâtului și transpirația după exerciții fizice, pot avea mai multe cauze, inclusiv infecții respiratorii, alergii sau iritații ale gâtului.

Pentru a determina cauza simptomelor dvs., ar fi recomandabil să vă programați o vizită la medic pentru un examen fizic și, dacă este necesar, pentru teste suplimentare. Medicul dvs. poate să vă recomande tratamentul potrivit după ce a evaluat situația dvs. și a stabilit cauza simptomelor dvs.

În timp ce așteptați să vă programați o vizită la medic, puteți încerca să luați măsuri pentru a vă îmbunătăți starea de sănătate:

Beți multă apă pentru a vă menține hidratat și pentru a vă ajuta să vă clătiți gâtul.
Dacă aveți o tuse uscată, puteți încerca să luați pastile pentru tuse sau să inhalați abur pentru a vă ușura tusea.
Păstrați camerele în care locuiți umidificate, deoarece aerul uscat poate irita gâtul.
Evitați fumatul și expunerea la fumul de țigară, deoarece acest lucru poate agrava simptomele

| Gianigggg a răspuns (pentru DjSannan):

Multumesc!

| DjSannan a răspuns (pentru Gianigggg):

Cu placere

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Respiri pe gură când faci flotările?