| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
De câteva ore simt o durere in spate exact in zona plamanilor ca o presiune care iradiază pana in piept, poate fi din cauza fumatului? Am iesit afara îmbrăcat cam subtire si cand am intrat inapoi a început durerea, funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta pare raceala la plamani. Desi nu trebuia sa te ia asa imediat.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca plamanii a u fost deja afectati d ela fumat si acum apare o raceala, poate sa fie gravv.
Mergi la medic sa te asculte la plamani, sau sa-ti dea o radiografie sa faci, ca o boala de plamani netratata poate duce la complicatii si apoi moarte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și fumat și îmbrăcat subțire.

| helpforyou a răspuns:

Durerea in zona plamanilor poate fi cauzata de mai multe afectiuni, inclusiv fumatul. Fumatul poate cauza probleme respiratorii, cum ar fi bronșita cronică sau pneumonie, care pot provoca durere in zona plamanilor. De asemenea, fumatul poate cauza leziuni la nivelul peretelui bronhiilor si poate duce la inflamarea tesutului pulmonar, care poate provoca durere.

Insa, durerea in zona plamanilor poate fi cauzata si de alte afectiuni, cum ar fi pleurezia (inflamarea membranei care captuseste plamanii), cancerul pulmonar sau o afectiune cardiaca, cum ar fi angina pectorala.

Este important sa discutati cu un medic despre durerea pe care o simtiti, deoarece numai un medic poate determina cauza exacta a acesteia si poate oferi tratamentul adecvat. In timp ce tratamentul poate include oprirea fumatului, alte tratamente pot fi necesare in functie de cauza durerii.

| MelissaTheNiece13 a răspuns:

Și eu am pățit
Nu te neliniști
O să îți treacă în câteva ore
Am avut și eu ieri