| Sanda123 a întrebat:

Buna ziua, ma confrunt cu o situatie si as dori sa aflu si parerile voastre. Acum o saptamana a inceput sa mi se umfle gingia de pe partea dreaptă in interior nu in exterior in zona unde se află maseaua de minte la baza. La inceput nu a durut dar incepe zilele astea sa ma doară treptat si din ce in ce mai tare. Am fost la dentist dar acesta a spus ca nu este o urgenta spunand ca nu imi poate face nimic momentan. Langa maseua de minte mai am o măsea care a fost plombata si netratata pe nerv dar mi s-a adunat tartru pe ea. Ce credeti ca am infecție? Tin sa spun ca am inceput o igiena serioasă la dinti de 4 ani doar. De mers la dentist evident ca ma duc numa o parere. Va multumesc mult pentru intelegere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dentistul macar s-a uitat in gura ta sa vada ce ai? Sau ti a spus fara sa te consulte ca nu este o urgență, chiar asa prost este medicul? Orice durere de dinti gingie reprezinta o urgenta, eu zic sa mergi la alt cabinet deoarece nu este ok si o sa te ia durerile in perioada sarbatorilor cand toate cabinetele sunt in chise, trebuie sa ai la tine o radiografie panoramica recentă cand mergi la dentist, radiografia sa nu fie mai veche de 6 luni, si cu radiografia in față medicul vede clar ce ai, poate fi un abces dentar a bcesele sunt pungi de puroi care dor rau deoarece sunt zone infectate care trebuiesc urgent drenate de medic si tratate cu antibiotic, mergi maine la un cabinet stomatologic si roaga medicul de acolo sa se uite in gura ta sa vada ce ai, ca pana faci radiografie care costa 100 lei mai platesti si consultatia 200, mergi asa fara radiografie si el vede ce ai, ce varsta ai? Mergi maine numai sta sa astepti ca se va inrautatii situatia si vei avea dureri mari nu vei mai putea minca sau bea apa deloc din cauza durerilor.

| Sanda123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da s-a uitat. Faza e ca nu am dentiști profesioniști în orășelul meu ci numa 2 care nu sunt prea dotați. Am sunat și la alte cabinete, dintr-un oras mai mare, dar au inchis la cabinete pana in 10 ianuarie. Spuneau ca daca am trimitere de la medic si e urgență ma iau... numa medicul meu e in vacanta. Am 20 de ani. O sa va ce pot face pana la urma sau macar să iau ceva pentru inflamare, am auzit ca se ia amoxicilina. Oricum ma astept sa mi se scoată maseaua de minte sau daca mai exista o sansa sa mi o trateze pe canale. Nu am mai pus gura pe dulce, lactate si sucuri.
Multumesc mult pentru raspuns.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Sanda123):

Niciun antibiotic nu ti l dă de la farmacie fara retetă, incearca augmentin sa i ei roaga o pe farmacisa poate i se face milă de tine si i ti dă fara reteta, sau incearca ketonal este bun impotriva durerilor.

| Sanda123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am reusit sa iau antibiotic fara reteta mi s-a zis sa il iau o săptămână doua daca persistă durerea is pregătită cu radiografie si programare la un dentist mai bun.
Va multumesc pentru informații! Viața asta e chiar grea T^T
O sa am grija de dintii mei mult mai bine de acum incolo

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Sanda123):

Multumesc mult pentru funda, ma bucur ca ai reusit sa i ei antibiotic fara reteta, ai gasit o farmacista sufletistă, sanatate multa si numai bine.

5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

De ce ai permis sa se adune tartru? Când a fost ultima data când ai fost la detartraj? Folosesti dus bucal? Nu este deloc profesionist dentistul tau, sa te duci cu o problema și sa spuna ca nu are ce faca momentan, clar, schimba-ți dentistul.
Eu cred ca ai o erupție la măseaua de minte. Simptomele pot varia de la disconfort usor la tumefiere avansata, durere semnificativa, infectie si formarea de puroi. Tratamentul timpuriu va preveni afectiunea si complicatiile potential periculoase. Daca sursa inflamatiei nu este tratata, apare abcesul sau infectia.
Fuga la alt dentist care își da interesul.