| Laurentsiuu a întrebat:

de cateva zile am vazut o umflatura in zona stanga sub piept.Am fost la doctor si mi-a dat trimitere, pe care scrie ca am pectus carinatus.Nu stiu daca este bun ce a scris ea. Fac sala si eu cred ca poate fi si din cauza ca port ghiozdan pe o parte. Daca ma puteti ajuta va rog. Daca este vreo metoda fara operatie in care pot sa nu mai am umflatura ar fi bine.Este umflat sternul. Pot face ceva..VA ROGG

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Pectus carinatum este o deformare a cutiei toracice (proieminenta anterioara a sternului si coastelor), se vede destul de bine si cu ochiul liber din lateral si se poate palpa masa oasoasa.deobicei se diagnosticheaza daca nu la nou nascut(afectiunea fiind congenitala) atunci in copilarie/adolescenta fiind oarecum inestetica si e destul de usor sa iti dai seama ca ceva nu e in regula, daca tu intr-adevar ai pectus carinatum l-ai avut tot timpul, si imi este greu sa cred ca nu l-ai observat pana acum(dat fiind faptul ca ai o varsta), el nu se face de la sala, ridicare greutati sau purtat de ghiozdane etc e o afectiune congenitala, sau poate aparea postoperator. oricum banuiesc in cazul tau pentru o confimare sigura te-a trimis la raze x nu?

| Laurentsiuu explică (pentru 23partyboy):

Nu mi-a spus doar ca trebuia sa fac nu stiu ce gimnastica.Treaba e ca la mine nu este tare ca un os..este moale ca un muschi, si cred ca este vreo deformatie a abdomenului.

| 23partyboy a răspuns (pentru Laurentsiuu):

Nu are legatura cu abdomenul, e vorba de bombarea ant a cutiei toracice, nu stiu de ce afect suferi dar in orice caz nu e normal ca oasele sa aiba consistenta laxa. dar ma rog medicul curator stie mai bine, multa sanatate