| Nicu2345 a întrebat:

Am pectus carinatum ( sternul este iesit in exterior. in cazul meu pe partea stanga ). Pe partea de sanatate nu ma incurca. dar este enervant estetic. Voiam sa va intreb daca stiti cum pot sa ascund sternul sa nu se vada prin tricou. mai exact daca pot sa il maschez. Fac sala de 3 luni. am pectorali cand incordez. dar cand stau normal se vede sternul iesit prin tricou. am 16 ani, 55kg, 1, 74 ( imi este greu sa iau in greutate din cauza ca tatal meu a fost si el slab la randul lui in copilarie ). Urmeaza sa merg la doctor. Am cum sa il maschez? ( nu o sa port 2-3 tricouri sau prostii de genu ). Orice sfat pentru a vindeca aceasta malformatie este de mare ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| lazyboy a răspuns:

Am si eu sternul iesit. Nu se poate "vindeca" din cate stiu eu, poate doar pe cale chirurgicala, dar nu cred. Eram si eu complexat la varsta ta de problema asta, la fel de slab, este bine ca te-ai apucat de sala ( asta am facut si eu ), dar iti recomand sa nu faci dupa ureche sau dupa prieteni, "expertii de sala" pe care ii intalnesti la antrenamente. Ii poti cere antrenorului de la sala sa faca cateva sedinte cu tine, sa ii spui care sunt obiectivele tale, asta pana reusesti sa faci exercitiile in mod corect. Nu te lasa demoralizat si sa nu te consumi prea tare daca colegii fac misto de tine pe treaba asta.

| Nicu2345 explică (pentru lazyboy):

Multumesc pentru incurajare. Nu sunt asa complexat. decat cand este sa imi dau tricoul jos ma simt aiurea. Eu port de obicei tricouri polo care au guler si nasturi si gen nu se vede aproape deloc dar la tricou normal se vede destul de urat si de asta voiam sa stiu daca am cum sa maschez acest lucru