| Y3aaHH a întrebat:

De ce atunci cand bem apa de la frigider si o bem repede racim sau ne doare gatul dupa aia? Care este cauza? Ca nu prea inteleg, ce legatura are apa rece cu gatul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faringele si zona de vecinatate trebuie sa incalzeasca apa, sa o aduca la temperatura organismului. Asta consuma multe resurse si, prin urmare, scade imunitatea locala. Un germen dintre cei care se gasesc in mod normal acolo (virus sau bacterie) profita de scaderea imunitatii si da o infectie.

| mgtow a răspuns:

Iarna nu e recomendat sa faci asa ceva pentru ca apa e deja rece de la robinet, vara se mai intampla pentru ca ajunge omul in casa si e insetat, cand bea apa rece actioneaza ca un fel de virus intrand in contact cu starea de oboseala si provoaca rosu in gat.

| Smooty a răspuns:

Pai ia gandeste-te putin. Apa o iei din frigider care o tine rece. Duci apa la gura si curge pe gat in jos laughing Iar ea fiind rece normal ca raceste si gatul care se imflameasa ( se umfla ), doare si tusesti.

Sper ca te-am ajutat happy Funda? big grin