| maphiotul a întrebat:

Salut.
De ce prefera unii painea prajita?
Eu nu cred ca e sanatoasa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Deci, unora le place altora nu.

41 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce o prefer? Pentru ca, unsa cu unt, sau untura si usturoi, e una din micile bucurii, delicii pe care viata ti le ofera... happy
Intr-un timp, dimineata si seara am mincat doar piine prajita. Sandwichuri facute la sandwichmaker. Si nu am avut nimic. Bine, stomacul meu poate digera si fiare, sa zic mereu, stau foarte bine la capitolul instalatii happy.

| maphiotul explică (pentru cristi202):

Mă tu mi-am făcut poftă laughing
Mă faci sa comand si eu un prajitor de paine laughing

| cristi202 a răspuns (pentru maphiotul):

laughing laughing laughing

| darrio2007 a răspuns:

Nu crezi tu dar este sanatoasa. Că nu iti place tie, este alta problema.

| maphiotul explică (pentru darrio2007):

Am gasit păreri de ale medicilor pro si contra
Deci...

| maphiotul explică (pentru darrio2007):

Daa happy
Mi se pare cel mai potrivit răspuns laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru maphiotul):

Deci, unora le place altora nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce crezi că nu?

| maphiotul explică (pentru sadrian46):

Sa cred ca nu ce?

| sadrian46 a răspuns (pentru maphiotul):

Că nu e sănătoasă.

| Mosotti a răspuns:

Prefera painea prajita ca le place la gust, nu are de ce sa nu fie sanatoasa.

| maphiotul explică (pentru Mosotti):

Pai daca pârlești nutrienți sau ce mai are bun painea in ea...

| Mosotti a răspuns (pentru maphiotul):

Nu parlesti prea mult, poate pe la suprafata, si pana la urma cate vieti avem? Traiesti 10000 ani? Mai ne luam si dupa gust.
Painea integrala e sanatoasa chiar daca o prajesti, aia alba nu e oricum ai da-o, ca e doar amidon (zahar).

| Lioana a răspuns:

Bine ca mi-ai amintit. N-am mancat demult paine prajita. Mi-e dor.

| maphiotul explică (pentru Lioana):

Am dat copy paste mai sus, vezi ce zic doctorii
E cancerigenă nicidecum mai sănătoasă

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Goala, sau cu "accesorii"? happy

| Lioana a răspuns (pentru cristi202):

Nu o plac goală. O prefer imbracata. happy

| Lioana a răspuns (pentru maphiotul):

Daca ne uitam dupa ce spun specialistii nu mai manancam nimic, ca nimic nu e sănătos, nici macar fructele si legumele.
Eu nu ma mai uit in gura lumii si mananc ce cred eu ca e bun evitand doar ceea ce experienta mea imi spune ca-mi face rau.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

laughing Am facut o aluzie fara sa vreau...
Imbracata cu ce? Zi-ne si noua, sa ne ploua si noua in gura. happy

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Care specialisti? Aia de zic ca laptele e toxic (de parca in primul an de viata nu ne-am hrani doar cu lapte)? Sau ca strugurii au prea mult zahar in ei? happy
Cred ca perspectiva ta e cea mai potrivita, sa maninci ce stii ca iti face bine, sa dai la o parte ce stii ca iti face rau.

| ReddY25 a răspuns:

Gusturi diferite

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă tu nu crezi că este sănătoasă. Inseamnă că nu-i sănătoasă?

| TheGentleman a răspuns:

N-ai mâncat-o cu ce trebuie. Cu somon afumat e dumnezeiască. tongue

| maphiotul explică (pentru TheGentleman):

Nu am zis ca nu e bună, am zis ca nu e sanatoasa
Se foloseste si cu caviar sau la biftec

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din contra, nu te ingrasa

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

Ingrasatul nu are legatura cu sanatatea la ce ma refer eu
Nu te ingrasa dar sanatoasa nu e

| Wr3nch a răspuns (pentru maphiotul):

Nici cafeaua nu e. Nici țuica/palinca nu e. Nici porcul taiat de craciun nu e.

| maphiotul explică (pentru Wr3nch):

Cafea fara cofeina, bere/vin fara alcool si porcu nu stiu cu ce sa il inlocuim laughing

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

,, Prajirea painii nu are niciun efect asupra valorii energetice a acesteia. Cu alte cuvinte o felie de paine proaspata ne va aduce in urma consumului acelasi numar de calorii ca si una prajita.
Odata cu evaporarea apei, greutatea painii scade si am putea avea impresia ca mancam mai putin, suplimentand mai apoi portia "
Copiat de pe site de specialitate

| Dandinelle a răspuns:

Prăjirea descompune amidonul carbohidraților complecși, deoarece nivelul de apă din pâine scade, făcându-l mai ușor de digerat. Organismul nostru are nevoie de mai mult timp pentru a descompune carbohidrații complecși.

| maphiotul explică (pentru Dandinelle):

Dar si de distrus distruge chestii bune din paine

| Dandinelle a răspuns (pentru maphiotul):

Daca dai un google search pe ce e mai buna: toast sau paine ...tot numai raspunsuri ca toast e mai buna primesti. Eu cred in general ca prea multa paine nu e buna oricum

| maphiotul explică (pentru Dandinelle):

Paine prajita mananca doar domnisoarele si băiețeii gay care vor sa nu se ingrase pentru ca la prajirea painii se evapora apa, felia devine mai mica si ele au impresia ca mananca mai putin, deși mananca portie dubla
Dar nu stiu ca de fapt e cancerigenă
Eu mananc de cand ma știu doar paine multă albă, proaspata si nu am absolut nici un fel de problema cu sanatatea sau cu kilogramele
Paine toast nu as manca nici sa imi dai 1000 €

| maphiotul explică (pentru Dandinelle):

Painea prajita este foarte gustoasa, dar exista insa si anumite aspecte de care ar trebui sa tinem cont atunci cand o consumam:

Prajirea painii nu are niciun efect asupra valorii energetice a acesteia. Cu alte cuvinte o felie de paine proaspata ne va aduce in urma consumului acelasi numar de calorii ca si una prajita.
Odata cu evaporarea apei, greutatea painii scade si am putea avea impresia ca mancam mai putin, suplimentand mai apoi portia.
Aromele intense si gustul deosebit pot mentine apetitul chiar si dupa ce senzatia de satietate exista.
Painea prajita stimuleaza secretiile gastrice si persoanele care sufera de boala ulceroasa pot prezenta intensificari ale durerilor in urma consumului.
Daca procesul de prajire este unul intens, poate rezulta o substanta numita acrilamida, a carei efecte puternic oxidante, cancerigene si neurotoxice au fost dovedite de numeroase studii.

| Dandinelle a răspuns (pentru maphiotul):

Te contrazic atunci doar la faza cu boala ulceroasa: culmea cu orice probleme gastrice se recomanda painea uscata sau prajita, in niciun caz paine proaspata, alba.
Esti norocos ca nu ai probleme cu mancatul de paine alba, nicio senzatie de balonare, probleme intestinale etc. Multi au problema asta si de aia evita painea alba, sau fainoasele in general.

| maphiotul explică (pentru Dandinelle):

Nu trebuie sa ma contrazici pe mine
Eu doar am copiat acest pasaj de pe un site medical de specialitate
Dacă e...parerea mea personala e că e foarte nociva painea prajita
Unii o prefera la bolile gastrice pentru ca au impresia ca daca e uscata absoarbe acidul din stomac sau ce o mai fii pe acolo
Eu cred ca e doar o iluzie optică

| MorcovMajestic a răspuns:

E foarte bun mai ales cu unt care se topeste sau ulei de masline si rosii usturoi
SUnt multe lucruri nesanatoase mai grave care nu merita consumate gen suc

| maphiotul explică (pentru MorcovMajestic):

Da,cam asa e...
Dar si cola e nesanatos si ce bun e laughing

| MorcovMajestic a răspuns (pentru maphiotul):

Da dar diferenta e ca niciun medic nu recomanda cola cand ai gastrita, ulcer, cand esi racit sau ai probleme cu stomacul
Arsura aia e putin buna
Nu in exces dar e ok

| cobrant a răspuns:

Ajuta mai ales atunci cand ai cufureala pentru hidratare! Nici mie nu-mi place, dar m-am fortat rau ca sa mananc la cufureala, ca sa ma fac bine!

| AgataGagiucte2023 a răspuns:

E buna cu oua

| maphiotul explică (pentru AgataGagiucte2023):

Așa da, aici ai dreptate happy
Așa o mănânc si eu prăjită laughing