| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, de ceva timp am inceput sa uit unele chestii. De exemplu ieri cand veneam de la liceu m-am intalnit cu o cunostinta si am schimbat cateva cuvinte. Peste 5 minute nu m-ai mi-am adus aminte cu cine am vorbit (nici acum nu imi amintesc)
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Chestia asta ti se poate intampla din cauza ca esti stresat sau ingandurat.Eu de cele mai multe ori patesc asta ca nu sunt atenta la ce se vorbeste.Sunt prezenta fizic dar psihic nu, asa ca nu ai ce sa faci decat sa iti eliberezi mintea si cand sti ca ai de facut ceva important sa iti concentrezi toata atentia.

Eu spre exemplu cand am ceva important cum ar fi retinerea unor date sau adrese sau ore imi scriu pe ceva sau imi fac agenda sau lista.Imi pun alarma la telefon cu nota la ora in care trebuie sa imi iau medicamentul spre exemplu sau sa sun pe cineva...etc (ps uneori si inregistrez cand imi spune cineva un monolog pe care trebuie sa il retin ca pur si simplu nu ma pot concentra)

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Primele trepte spre batranete...