| mihaiel4ik a întrebat:

Salut, de citeva saptamani am niste pete de culoare inchisa pe burta care se fac si mai inchise (se deosebesc foarte tare de culoarea pielei), ce credeti ca ar fi aceste pete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

"Pitiriasis este o afectiune care apare la nivelul stratului superior al pielii. Infectia cu aceasta ciuperca duce la pete decolorate pe piele. Aceste pete pot fi albe, roz sau maro. Aceste pete se maresc in timp, devin scuamoase si se caracterizeaza si prin mancarime.

Petele sunt mult mai vizibile dupa expunerea la soare si sunt localizate in special pe spate, piept, gat si brate.

Trebuie sa mergi la medic daca aspectul pielii nu se imbunatateste dupa urmarea tratamentului, infectia recidiveaza, iar petele acopera parti mari din corp."

S-ar putea sa ai pitiriasis.
Du-te totusi la un medic. happy Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar putea fi vorba despre o ciuperca. Trebuie facut un examen micologic pentru confirmare si un consult dermatologic pentru tratament.
Te pup!

| ChupyRo a răspuns:

Este vorba de o ciuperca daca nu ma insel, consulta un doctor ginecolog. El iti va administra un tratament posibil niste creme.O zi frumoasa!