| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
De curând am fost diagnosticat cu gastrită acută, medicul mi-a sugerat să nu iau deloc medicamente antiinflamatoare, însă am răcit și am luat o aspirină neștiind că e antiinflamator, prostia mea a fost că nu m-am interesat înainte ci după ce am luat medicamentul.
Cât de mult afectează asta starea mea și cum pot preveni eventualele complicații?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Am avut gastrita de nu mai puteam. Am facut urmatoarea chestie: am luat medicamente inhibatori de secretie.
Astea sunt: Gastrosidin, Ulcoran, Ranitidina, Omez, etc. Eu luam cate 2 seara timp de 3 saptamani, o saptamana pauza si iar 3 saptamani. Trebuie sa stii, in prealabil, ce alimente nu-ti fac bine si sa nu le mai manci. De ce spun asta? Eu pot manca rosii si nu pot manca castraveti. Sotia mea este invers. Chestia asta mi-a spus-o un doctor care este ruda cu mine. In general prajelile nu sunt bune.
Pentru situatii de urgenta poti sa ai la tine si un dicarbocalm. Dupa perioada de tratament nu mai iei medicamente decat cand ti-e rau. Eu nu mai am probleme mari dupa acest tratament si au trecut 12 ani de atunci.
Aspirina poti sa iei dar sa cauti Aspirina tamponata. Protejeaza stomacul.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

O aspirina nu o sa-ti afecteze atat de tare starea actuala. Urmeaza toate sfaturile medicului, ia-ti tratamentul pentru gastrita, daca ai, in continuare si urmeaza regimul alimentar si dietetic recomandat de medic cu strictete.