| DH01 a întrebat:

Salut,de dimineata cand m-am sculat,aveam urechea infundata,si inca o am,ce-as putea sa fac sa o desfund?Nu ma doare,dar nu prea aud cu ea.sunt racit,si nu-mi dau seama atat de bine.Cum sa o desfund?MULTUMESC,funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Stai linistit,se va desfunda de la sine, la fel pateam si eu inainte mai ales cand eram mica, se intampla aproape zilnic si cand cascam. Daca nu iti trece pana maine ai putea face o vizita medicului de familie desii nu prea cred ca e cazul.Succes!

| DH01 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Mersi pentru raspuns.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru DH01):

Oricand happy

8 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Inmoaie un betisor in apa oxigenta si sterge-te cu el in ureche. Daca tot nu auzi bine cu ea, inseamna ca nu e infundata, ci e doar de la raceala.

| 23partyboy a răspuns:

Aproape sigur este vb de otita medie,avand in vedere faptul ca esti racit si infectia patrunde repede in urechea medie prin trompa lui eustachio,e o afectiune relativ frecventa,mai ales cand infectia primara nu este tratata corect(dar asta nu exclude posib de a avea un dop de ceara sau altceva,nimeni nu iti poate spune fara sa te vada),oricum eu as merge in locul tau la un doctor pentru diagnosticare precisa si tratament corect,apropo de sfaturile cu apa oxigenata,ulei de masline si alte povesti(care daca ti le pui se opresc la niv timpanului,care este ca o usa inchisa inaintea urechii medii), otitele medii se trateaza cu antibiotice antistafilococice, iar netratate devin nasoale!

| DH01 explică:

Vă Mulţumesc la toti, ati fost toti de folos.

| dreamgirl94 a răspuns (pentru DH01):

Ia un dezinflamator.ai o sinuzita si de aia ti s-a infundat urechea.ii va lua cam o saptamana

| foxsilver a răspuns:

Ar fi cazul sa te duci la medic pentru ca e posibil sa ai un dop de ceara in ureche, si in cazul asta scos.Nu-ti fie teama ca nu este absolut deloc dureros-se foloseste un jet de apa calda.
Sanatate!

| Moshu232 a răspuns:

Nu te speria
Nu esti nimic grav
Se spune ca atunci cand dormi ti se infunda urechea pe care stai bineinteles cand esti racit. Stiu ca este deranjant dar ti se va duce. Funda?