| Λndrei a întrebat:

De doua zile ma simt tot rau si am impresia ca am facut varicela, insa vreau sa-mi comfirmati si voi ca e asa.
Simptome:
-ma dor ochii cand ii misc;
-ma doare putin capul;
-ma doare pieptul uneori;
-febra mica;
-ameteala;
-ganglionii din spatele urechii sunt umflati si dor la atingere;
-pe corp mi-au iesit niste bubite mici care ma mananca, nu sunt asa multe;
Am 19 ani, ratez sau nu banchetul de sfarsit de liceu care are loc vineri? Sunt ghinionist rau...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sunt posibile 2 situaţii :
1) Să ai oreion - deoarece ganglionii din spatele urechii n-ar trebui să fie inflamaţi, în cazul varicelei.
Atunci bubiţele respective sunt doar o iritaţie sau alergie...

2) Să ai varicelă, dar în acest caz nu am idee de ce s-au inflamat ganglionii respectivi.

Dacă bubiţele arată ca cele din imaginea următoare şi au puţin lichid în ele ( sunt nişte băşicuţe ), atunci ai varicelă :
http://t0.gstatic.com/......tp?/images

Dacă e varicelă, atunci eşti contagios şi NU ai voie să ieşi în comunitate ( să mergi afară/la şcoală sau la banchet ).

Mergi la medicul de familie pentru confirmarea diagnosticului şi apoi stai acasă.

NU există o "regulă" generală care să precizeze cât durează boala, DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău...

La fiul meu a durat 16 zile până au dispărut bubiţele/cojiţele/scoarţele respective.
Dar poate dura chiar şi 3 săptămâni, depinde de fiecare organism...

Atât timp cât nu au căzut acele cojiţe/scoarţe eşti contagioasă şi NU ai voie să mergi la şcoală.

Este INDICAT să stai în repaus la pat, să fie cât mai cald în cameră ( deoarece ajută la apariţia acelor bubiţe şi "scapi" mai repede de ele ), să NU faci baie ( doar duş călduţ scurt şi te speli cu grijă să NU spargi acele bubiţe deoarece rămân semne definitive; NU foloseşti buretele, ci te săpuneşti uşor cu mâna, preferabil să foloseşti gel de duş ), NU te speli pe cap, NU se administrează antibiotice, dacă ai dureri de cap poţi lua Algocalmin, iar dacă ai dureri de gât poţi lua Paracetamol şi unul dintre următoarele medicamente ( cu respectarea Prospectului ) :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

NU te scarpini, chiar dacă te mănâncă acele bubiţe, poţi folosi o mixtură mentolată cumpărată de la farmacie ( cu care te ungi uşor pe bubiţele respective ).

Dacă nu te scarpini, NU rămân semne.

Iar înainte de a merge la şcoală TREBUIE să mergi la medicul de familie să CONFIRME că te-ai vindecat.

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Λndrei explică (pentru bursuc001):

Nu sunt chiar asa cum mi-ati aratat in imaginea de mai sus.Nu contin niciun fel de lichid.Sunt de marimea unor cosuri normale.Sunt mult mai rare.
Poate evolueaza boala, la inceput fiind asa cum le am eu acum si mai tarziu cum arata in imagine. Daca nu, atunci clar nu e varicela, nu sunt deloc asa.
Sper din tot sufletul sa fie ceva cauzat de alimentatie si sa nu fie varicela...nu as vrea sa ratez acest eveniment.
Oreionul este contagios?

| bursuc001 a răspuns (pentru Λndrei):

Da, bubiţele de la varicelă pot fi în stadiu incipient şi, dacă stai la căldură, vor ieşi mai multe şi se vor "umfla" puţin, după care vor avea acel lichid în interior...
Durează cam 2 zile până ajung în acel stadiu.

Iar dacă e vorba de oreion, atunci ( la fel ) este CONTAGIOS şi NU poţi merge la banchet.
Sorry.

Totuşi, la unele persoane mai sensibile, se inflamează ganglionii şi din cauza febrei ( nu e neapărat cazul de oreion )...

Multă sănătate.

| Λndrei explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult, am nevoie.
Pana la urma...asta e!

| bursuc001 a răspuns (pentru Λndrei):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

| Λndrei explică (pentru bursuc001):

Am fost la un medic specialist si mi s-a confirmat, am varicela.

| bursuc001 a răspuns (pentru Λndrei):

Ei, asta e, n-ai ce face!
Ghinion.

Oricum, multă sănătate şi toate cele bune.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Diagnosticul corect îl primești de la medicul de familie/specialist cât și un tratament igieno-dietetic/medicamentos!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Din pacate da, o sa-l ratezi!
Va trebui sa mergi la medicul de familie sa te vada si sa stai in casa pana la vindecarea completa.
Sanatate multa!
Te pup!