| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de la o vreme ma doare degetul mare de la picior, nu stiu care-i cauza, nu m-am accidentat sau ceva. Am incercat sa-l tratez cu apa oxigenata si s-a facut o spuma alba...stie cineva care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mergi la un medic ortoped sa te consulte sa i ti faca o radiografie, cauzele pot fi multe, pe tine te doare osul degetului nu unghia care probabil sa incarnat daca ai taiat o gresit, poate ai un mont, sau poate un pantof te a strîns, ce varsta ai si decind te doare degetul?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De ieri, ma doare in somn, m-am trezit ca na dureau degetele, ziua nu ma dor! Nu ma doare unghia ca am vreun colț! Degetul cu totul ma doare, nu unghia..Ma mai dor si genunchii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai reumatism

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ceee? Ce mai e si asta? Aseară m-au durut putin(călcâile) acum ma doare genunchiul

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Reumatismul este mostenit genetic caută si tu pe google

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am simptome de reumatism!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.reginamaria.ro/......-sa-urmezi
Si eu la fel pățesc, ma dor degetele mari de la ambele picioare, ma dor călcâile câteodată, imi amortesc degetele mari...De ieri a început totul, ieri m-am trezit ca nu mai puteam de durere insuportabilă de degetele mari de la ambele picioare...Si cred ca eu am guta, vezi la simptome, poate coincid:(

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti pune un diagnostic asa după ureche, ai gută, ti a zis asta vreun medic? Ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

14,au asa cred, după simptome cred ca am guta..Ma mănâncă si pielea peste tot si am cateva bubite, dar nu am bube pe burta...

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

După simptome, sa ma doară doar degetele mari de la ambele picioare...Si nu e de la papuci, ma dor călcâile, imi amortesc degetele mari

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa te vada medicul nu ai gută cu sigurantă ai altceva.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu cred ca am gutasad

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Durerea de calcîie apare datorita cristalelore de sare care se depun, numai minca sărat iar daca ai pus cîteva kilograme in plus trebuie sa le dai jos, seara inainte de culcare fa ti masaj dai cu cremă pe calcîie pe degete si te masezi.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am pus kilograme, eu sunt slabă si am fost si mai grasă de atat si nu aveam nimic.Am 45 kg..am avut si 50 cândvasad
Eu ma dau cu Voltaren si imi mai trece

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

E vezi ca am avut dreptate? Cind te masezi cu o cremă trece deci clar mergi la medic sa i ti faci radiografie si poate ai nevoie de fizioterapie si masaje la picioare, ambele picioare te dor?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma dor doar degetele mari de la ambele picioare..Acum ma doare genunchiul de la piciorul stâng..Las sa treaca!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

La gută degetele mari de la picioare se inrosesc si pacientul are febră frison, ai asa ceva?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am febra si eu port șosete si e cald, si sunt rosii degetele laughing

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Acum mă doare degetul ala de lângă degetul mare sad
Poate am asa simptome ca, cred ca am guta si imi vin simptome de guta..Nu stiu broken heart

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
Oare e o unghie care te doare?
Apasa pe colturile unghiei ca sa vezi daca asta e problema.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu,nu asta e problema, ma doare cu totul degetul, nu colțurilesad
Am verificat si nu am colțuri, mi-am tăiat ieri din nou unghiile si azi mi-a amortit degetul mare de la picior crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci maseaza-l usor.Crema de siliciu e buna.
Inainte sa ajungi la doctor trebuie sa evaluezi tu singur situatia.
Poate fi vorba de circulatia sangelui.
Dar poate fi si o problema din coloana, sold, genunchi transmisa in deget

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

crying nu cred
Ma dor doar degetele mari de la ambele picioare, imi amortesc, mă dor călcâile, genunchii..Eu cred ca am gutacrying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am si ipohindriesad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fii si tu mai optimist.
Aici e nevoie de un diagnostic exact.
Daca e o boala atunci se va gasi si vindecarea

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*optimistăhee hee
Mda. crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da
Mai optimista mica.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu pot sa fiu optimistă
Cred ca am tot felul de boli: cancer, gravida, diabet, guta
Gravida oricum cred ca sunt: ca de 3 luni încoace am si am avut toate simptomele de sarcina: greturi matinale(2 luni încontinuu si s-au oprit în săptămână 13 de cand bănuiesc că a-si fi gravida dupa simptome, si in sarcina tot in saptamana 13 se opresc majoritatea), sani mariti(mi-au crescut sanii), acnee(multe coșuri pe frunte), arsuri in gat si stomac(cel mai groaznic simptom, din 18 Martie am toate aceste simptome,si ma arde si azi pe gat),constipatie,balonare,ma inteapa sanii in fiecare zi,am burta mare si rotundă(de dimineata cand ma trezesc e mai plata,e doar umflata sus de buric,dar peste zi e foarte mare si rotundă, si eu sunt slaba), vene varicioase dureri de cap in fiecare zi(mereu in partea dreapta), dureri de burta, dureri de spate...
Dar nu am avut contact sexual crying dar simptomele sunt sigure
Eu cred ca am ramas de pe prosop sau din cada..Prin februarie de cand am inceput sa cred ca sunt gravida,am avut un vis erotic si dimineata ma durea acolo jos cand m-am trezit,un vis cu un manechin cu dick, si ma durea acolo jos crying puța
Mi-e frică, zău! Prin aprilie am facut analize, am luat niste calciu si vitamine, am avut reticulocitele scăzutecrying

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Este fată

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

I am spuswinking

| iKaiju a răspuns:

Eu odata mi am blocat deget u mare intr o teava si am incercat sa inpusc prin ea

| anonim_4396 explică (pentru iKaiju):

Si ai împușcat ceva?hee hee

| iKaiju a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproape am omorat o gaina a bunicii si o aruncat cu sarmale dupa mine =(

| anonim_4396 explică (pentru iKaiju):

crying irosește sarmalele