| Danyel2000 a întrebat:

Am o unghie crescuta in carne si nu stiu cum sa o tratez.Am incercat cu apa oxigenata si rivanol, dar nimic. Vreau sa stiu cum sa fac ca sa scap de problema asta odata pentru totdeauna.Nu pot face nimic deoarece ma doare degetul.Mentionez ca am la degetul mare de la picior in partea dreapta. Vreau sa imi spuneti cu ce sa o tratez, nu sa ma duc la doctori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdrianaLacan a răspuns:

Incearca sa tai unghia corect si dezinfecteaza zona si instrumentul inainte. Iti recomand baie calduta cu apa si bicarbonat de sodiu. De asemenea incearca sa porti incaltaminte deschisa, nidecum inchisa, si daca nu se poate, sa fie de piele si sosetele bumbac 100%. Daca ti-e frica de chirurgie sau nu stii cum sa iti tai unghia, poti merge la un salon pentru o pedichiura spa, manichiurista va rezolva problema pentru mai putin de 20 lei.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu scoti coltul incarnat al unghiei, nu are cum sa treaca. Nu exista nici un tratament in afara de cel chirurgical, asa ca daca nu vrei sa mergi la medic, nu te trata cu nimic. Dar ai grija, infectia poate ajunge la os si te poti alege cu o amputatie daca amani prea mult tratamentul.

Bula
| Bula a răspuns:

"Cel mai bun doctor de picioare e pantofarul" - zice o vorba batraneasca.
Pantofii stransi, din materiale sintetice, forteaza degetele si unghiile picioarelor, care se deformeaza sau chiar si se infecteaza, ducand la complicatii.

Ceea mai buna metoda este sa apelezi la o pedichiurista, sa-ti taie coltul unghiei din carne.
Dupa aceasta curatire NU MAI FOLOSESTI pantofii actuali, iti cumperi PANTOFI MAI LATI, comozi, care se aerisesc bine si nu-ti strang segetele! Le folosesti cu ciorapi 100% bunbac.
Daca folosesti sandale pe timpul verii si tii fiecare seara picioarele in apa calda pentru cel putin un jumat de ora, atunci degetul se va vindeca si isi va reveni la normal pana la toamna.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru asta exista o asa zisa operatie. Ca sa-ti scoata unghia din carne. Nu este gripa ca sa fie nevoie de tratament.

| CuriousStuff a răspuns:

Asa cum a spus Brigaela, orice tratament facut de tine e apa de ploaie. Acea leziune o sa se agravez si intr-un final o sa ajungi la medic, acum ca ajungi pentru ca trebuie sa-ti scoata unghia sau sa-ti taie un deget e strict alegerea ta. Unghia incarnata nu se vindeca de la sine si nici cu tratament medical, doar chirurgical.

| GoldenZenith a răspuns:

Cel mai bine mergi la medic. Se mai poate incerca si Tinctura de iod, dar asta depinde de stadiul in care se afla unghia ta. Recomand sa te duci sa ti se rezolve problema chirurgical. happy

| Alexul99 a răspuns:

Si eu sufar de aceeasi problema, ba chiar odata am ajuns la doctor si `m-a facut` de 100 de euro, pentru o banala chestie de genul.
Iti recomand sa tratezi cat de mult poti rana si locul in care este incarnata unghia cu Beneocin (praf) si Betadine (pasta) dupa ce aplici aceste doua tratamente si masezi putin peste acea `rana` leag-o cu pansament si cu un plasture, astfel incat sa nu se stearga tratamentul de pe unghie si tine acel pansament cateva ore, sau chiar o zi, repeta chestia asta timp de cateva zile. Si, cand ti se pare ca umflatura (coaja) s-a mai tras tine piciorul cu unghia infectata in apa fierbinte, cat de fierbinte suporti tu, ajuta sa se inmoaie unghia si o poti taia mult mai usor dupa. Dupa toate astea, imediat dupa ce ai scos piciorul din apa fierbinte inarmeaza-te cu multa rabdare si o trusa de unghiere, forfecute, etc. desigur, sa fie sterile, doar nu vrei sa te infectezi.
Incearca cat de mult poti, in ciuda durerii, stiu cum este dar dupa ce ai reusit sa tai coltul chiar ai scapat de acei 100 de euro (pe putin) aruncati la doctor.
Aceste doua tratamente mi-au fost recomandate si mie de catre doctor si pot spune ca si-au facut efectul, dar desigur, daca faci cum ti-am explicat, si cel mai important este sa tii piciorul in apa fierbinte, te ajuta enorm.
Vreau sa iti spun ca daca nu reusesti, dupa o perioada de incercari, sa nu mai astepti, du-te direct la doctor, sanatatea este cea mai importanta, in plus poti ramane fara deget.
Multa sanatate!

| anonimg a răspuns (pentru Alexul99):

Am avut si eu problema asta. Sunt vreo 3 ani de atunci. Nu va ramane fara deget, si sunt slabe sanse sa se infecteze.
Eu am scapat in decursul a vreo 3 luni. Si ma chinuiam sa o tai imediat dupa ce faceam baie.
Danyel, iti recomand si eu tot o forfecuta. Si nu este neaparat sa rezolvi problema din prima. Curaj!