| sTe24092004 a întrebat:

Salut! De mai mult de doua săptămâni am început sa strănut și totodată sa îmi curgă nasul! Ce ziceți este răceală sau alergie dacă nici acum nu mi-a trecut? Menționez ca nu tusesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Zicem sa mergi la doctor ce zici vrei?

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, numai in urma unui consult medical si probabil unor teste medicale, se poate stii cu siguranta daca este alergie, raceala sau covid.
Suna la medicul de familie si cere acolo sfaturi, ca-i posibil sa vina cineva acasa la tine, sau daca medicul considera, te cheama la cabinet.
sanatate maxima!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără să fie specialist, medic, nimeni de pe TPU nu te poate ajuta să zică ceva să îți folosească, și fără să te consulte.

| Catrice a răspuns:

E răceală, nu e regula sa tușești.

| jj7700 a răspuns:

Daca nu ai febra sau dureri mari de cap, e putin probabil sa fie raceala. Daca doar iti curge nasul si stranuti, avand in vedere sezonul, e cel mai probabil rinita alergica la polen. Ai incercat sa iei Claritin sa vezi daca iti amelioreaza simptomele?

| sTe24092004 explică (pentru jj7700):

Nu am încercat, că nu am fost sigur de alergie

| jj7700 a răspuns (pentru sTe24092004):

Incearca si revino daca tot stranuti. Altfel nu te poate diagnostica nimeni aici fara sa se uite la tine si sa vada exact ce ai.