| Poseidon69 a întrebat:

Salut
De o vreme de timp cand beau sucuri acidulate dupa 10-15 minute simt ca acidul acela sta in gat ca si cum dupa ce vomit si ma ustura (sau cand ragai parca vomit), de la ce poate sa fie?
Si nu e neaparat cu suc acidulat si cu suc de (banane si capsuni).
Sfaturi va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E rezultatul consumului acelor "bunatati" de sucuri...
Pot fi semnele unui ulcer gastric in dezvoltare sau alte afectiuni gastrice, care se pot agrava rapid si cu consecinte nefaste.
Iti recomand sa mergi urgent la medicul de familie, sa te trimita la niste investigatii medicale de specialitate!

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie de la o gastrita acuta si te sfatuiesc sa elimini din viata ta: sucurile de orice natura si mancarurile cu prajeli, tip fats food sau grasimile.
Mergi la un gastro-enterolog sa-ti faca niste analize medicale si sa-ti dea tratament.

| marian37 a răspuns:

Fa o pe o hartie doua coloane: una cu avantajele sucului si una cu dezavantaje si vezi care are mai multe componente. Uite un sfat, nu scrie si coloana cu avantaje ca o scrii degeaba happy. Nu mai bea sucuri de la magazin ci doar apa si bauturi preparate din fructe.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Reflux gastroesofagian.
Nu mai bea daca vezi ca nu iti face bine, si du-te la un medic de interne\gastroenterologie