| Anonimus99911 a întrebat:

Salutare, nici nu stiu cum sa ma exprim, dupa ce beau ceva acidulat, gatul meu scoate sunete ciudate si simt cum as avea ceva in el. Suntele nu stiu sa va zic cum sunt, ca si cum as ragai in interior(le simt in gat) si sunt involuntare si apar la intervale nedeterminate, uneori imi trece, problema este ca uneori chiar daca nu beau ceva acidulat se intampla chestia asta, a mai patit cineva sau stiti ce as putea face? Scuzati exprimarea dar chiar nu stiu cum altfel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toti ragaim dupa ce bem acidulat

| ioana748 a răspuns:

Aveti probleme cu refluxul gastric.
Trebuie sa spuneți adio băuturilor cu acid.
Si alimentația trebuie sa contina elemente cat mai alcaline.
Incercati curele de apa cu bicarbonat.

| Anonimus99911 explică (pentru ioana748):

Dupa cat timp dispare? Sau scap vreodata?

| Anonimus99911 explică (pentru ioana748):

Tin sa mentionez ca am 19 ani si am problema asta de la 15, 16 ani

| Anonimus99911 explică (pentru Anonimus99911):

Din ce am citit pe net despre refluxul gastric nu prea are legatura sincer, nu am arsuri sau stari de voma etc…

| ioana748 a răspuns (pentru Anonimus99911):

Principalul simptom pentru reflux gastric este resuscitarea.
Restul simptomelor, arsuri...etc...pot însoți sau nu regurcitarea.
Nu este obligatoriu sa le ai.
Bine ca nu le ai.

| ioana748 a răspuns (pentru Anonimus99911):

Apa cu bicarbonat va va ajuta.
Nu cred ca veți scăpa definitiv niciodată, dar puteți tine sub control și ajuta la apariția cât mai rara a acestor manifestări.