| Zebi a întrebat:

De sambata sunt racit. Ok raceala e aproape trecuta dar problema e ca ma doare arcada de cateva zice...si cand ma aplec (de ex in unghi de 90 de grade aprox.ma doare ca si cum s`ar lasa o greutate pe ea! ma doare doar cand ma apas sau ma aplec! doar pe partea stanga!

E de la raceala? Sau ce e? fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da! Cauza este infectia virala si /sau bacteriana pe care ai avut-o! Ai facut o sinuzita acuta care trebuie tratata! doar medicul ORL-ist poate stabili tratamentul asa ca, nu mai sta pe ganduri : fugi la medic!

| Zenithf a răspuns:

Nu neglija alimentatia, legumele si fructele sunt foarte importante, printre altele intaresc sistemul imunitar, astfel nu mai ajungi sa faci asemenea boli, sau in cazul in care le faci sa fie mai usor si sa te insanatosesti mai repede.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Posibil sa ai sinuzita.

| MisterKat a răspuns:

Salutare! Daca stranuti, ai febra, folosesti multe batiste poate ai o raceala. Incearca sa iei un Nurofen si sa faci o baie calduta cu sare (pui in vana niste apa calda, cum o suporti tu pe piele si stii ca nu iti face rau si sare (cam 1kg) si stai asa in apa aia. Apoi bea niste ceai cald cu multa lamaie si miere, pune pe cineva sa iti faca o frectie pe piept, cap cu alcool sanitar (stiu ca e neplacut, dar e mai neplacut sa fii racit), si imbraca-te bine. Daca nu iti trece asa, mergi la un medic. Multa Sanatate! O seara buna!

| gabrielgypps a răspuns:

De la sinusita. sinusita e o infectie a sinusurilor, o cavitate aflata radacina nasului. daca apesi cu degetul la baza nasului, unde se imbina cu fruntea sigur de va durea. netratata va ajunge sa afecteze, si cealalta parte.
din cauza racelii, e binenteles.
cel mai bun remediu sunt inhalatiile nazale deasupra unui recipient cu ceai foarte concentrat de musetel cu sare cat cuprinde.de asemena mai poti pune sare intr. o batista, apoi aceasta o pui pe calorifer sau undeva sa se usuce bine si sa fie fierbinte si o tii pe frunte pana se raceste, apoi o reincalzesti. in mod normal ar trebui sa inceapa sa curga pe nas niste lichid galben verde, ca mucii. ca sa se curete trebuie sa-ti iasa destul de mult cam 100 ml.
acestea au fost remedii naturiste noninvazive, doctorii o sa-ti dea antibiotice, apoi o sa-ti bage pe nas niste ace de 15 cm lungime sa scoata puroiul si infectia cu seringa.
eu zic ca e mai bine sa o faci sa curga singura.
si gata cu capul gol iarna, cu parul ud pe afara, etc.

| CrazyClery a răspuns:

Stiu cum te simti, deoarece si pe mine ma doare, si ma apasa ceva foarte tare, dar pe frunte, nu pe arcada, am avut otita la urechea dreapta... dar nu cred ca are vreo legatura cu ea

| szmotovio a răspuns:

Ai sinuzitastraight face