| Andrei200300 a întrebat:

Salut,de un an am o problema cu inima,am fost la cardiologi și toți au zis ca e totul bine, însă în ultimul timp sunt stresat, ma gândesc ca poate fac infarct, sau alte nebunii, azi am fost la alt cardiolog după 3 luni, am zis sa l schimb, tensiunea mi-a ieșit 16, am făcut ecografie și ekg, inima perfect sănătoasă, mi-a zis sa nu ma sperii, a zis ca poate din cauza emoțiilor și mi-a zis sa mi cumpăr un tensiometru, sa mi monitorizez tensiunea zi de zi timp de 5 zile, dimineața amiaza și seara, și dacă e mereu asa mare, mi.a. dat sa-mi iau un tratament (doar dacă tensiunea e mare în astea 5 zile), și în caz de nici cu tratament nu o lasa mai moale, mi.a. dat sa fac un set de analize și sa ma duc peste 3 săptămâni la el cu analize, dar dacă tensiunea e normala în astea 5 zile, a zis sa stau fără griji ca nu am nimic, am 20 de ani, sunt puțin speriat, doctorul e bun pentru ca și bunica mea merge la el de 10 ani și datorita lui trăiește, a zis ca sunt tânăr sa am hipertensiune arteriala în condițiile în care inima e perfect sănătoasă, și ca poate fi doar tensiune de halat alb, voi ce credeți? simptomele sunt ca amețesc uneori, dacă fac efort deodată simt ca nu pot respira (nu mereu), țin sa menționez ca mulți mi-au zis sa consult un psihiatru pentru ca posibil sa fiu ipohondru, oare sa fie totul în capul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu ai inima perfect sanatoasa asa cum spun cardiologii, de ce iti induci stres singur?
Ti-as recomanda sa mergi la un psihiatru, fiindca problema ta nu este de natura fiziologica, ci mentala, doarece iti induci stres prin inventarea de simptome si boli pe care nu le ai ((Ipohondirie), ca atare iti induci ATACURILE de PANICA, care-ti dau palpitatii, cresc tensiune aarteriala si simti ca ametesti si lesini.
Tu chiar nu ai nimic la inima, doar la cap sunt problemele tale.
Fa-ti un pustiu de bine si fa-ti o programare la PSIHIATRU, ca asta ti-ar rezolva problema pe care o ai tu.
Sanatate multa!

| ioana748 a răspuns:

Pai iei tensiometru si verifici.
Apoi dupa o saptamana de observație poti sa tii faci o idee.
Poate fi vorba si despre atac de panica.
Cam Maricica 16, dar daca doctorul ti a spus sa stai linistit, o sti el ce o sti.
Sanatate, ❤️

| adryang78 a răspuns:

Dacă atâția medici ți-au spus că ești sănătos, bineînțeles că totul este în imaginația ta. Dacă îți bagi în cap tot felul de idei de-astea, chiar te vei îmbolnăvi la un moment dat. Creierul îmbolnăvește corpul.

| SkandallKamataru a răspuns:

Bai baiatule lasa dracu prostiile si apuca-te de sala, trage de greutati, fa jogging, si nu mai sta pe scaun si o freca toata ziua.
Singurul lucru care te scapa de problemele de santate nu e nici o alimentatie complet sanatoasa, nici statul, nici odihna, nici medicamentele, ci sportul.
Fa miscare, alearga, fa sangele sa circule, vad tineri ca tine de 18-20 de ani, se misca si se comporta de parca ar avea 60.
La cum ai pus intrebarea, bag mana in foc ca ai o greutate mai mare decat ar trebui, 99% tu esti obez.
Vezi ca asta iti cauzeaza hipertensiune. Eu zic sa lasi prostiile sa pui mana sa te informezi si pui niste clipuri pe Youtube despre cum sa mananci, cum sa te antrenezi, etc... intra in lumea asta si problemele dispar.

| Standt a răspuns:

Pai, daca doctorul e bun si tot el ti-a spus ca nu ai nimic, atunci e clar: nu ai nimic. Putin efort, putine emotii, si nitica ipohondrie pot duce la starile alea.
Te-as mai intreba si cate kg ai. Pentru ca tensiunea mare e data si de grasimea de pe tine. Daca ai multe kg, apuca-te de slabit si nu mai ai grija infarctului.

| Andrei200300 explică (pentru Standt):

Am 1.80 înălțime și vreo 92 kg

| Standt a răspuns (pentru Andrei200300):

Si... cam mult 92 de kg. Mai ales ca esti tanar. Nici mai incolo, 92 de kg nu sunt bune.
Daca vei slabi macar pana la 80 totul va fi bine.