| SoriSorinHtRC a întrebat:

Salut,de vreo 3 luni am probleme cu gustul si mirosul deși le mai am sunt mult mai slabe si extrem schimbate si mâncarea sau parfumul ce imi plăceau acum au un gust si miros oribil, aveti ceva idei care ar fi problema si daca e vreo soluție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sa mananci numai mancarea sanataosa, plina de vitamine, minerale si proteina animala si sa te odihnesti, dormind somn de noapte, musai de la ora 9-10 seara, pana la 6-7 dimineata, dar noapte de noapte.
Sistemul imunitar se reface incet dupa o boala sau un virus puternic, de aceea este nevoie sa acorzi atentie maxima odihnei si hranei, care iti vor ridica sistemul imunitar si te vor ajuta sa te vindeci complet.

6 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Gripa asta porcina aviara africana japoneza

| Violleta2022 a răspuns:

Asta ar fi efectul negativ cu care ramane omul dupa o infectie cu covid sau un virus gripal.

| SoriSorinHtRC explică (pentru Violleta2022):

Pai pentru totdeauna?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SoriSorinHtRC):

Depinzand de cat de puternic este sistemul imunitar al fiecaruia, aceste infectii si efecte negative pot sa dispare intr-o luna, doua sau chiar dupa cativa ani. Asta nu-ti poate spune nici un medic, fiindca fiecare persoana este diferita si depinzadn de mostenirae genetiac de la parinti si de predispozitiile genetice, sistemul nostru imunitar este mai puternic sau mai slab si daca nu mancam foare sanatos si nu ne odihnim suficient, sistemul imunitar este compromis si atunci cand da boala in noi, nu ne mai apara si nu lupta sa distruga microbul, virusul sau infectia din corp.
Am auzit de persoane care au ramas cu probleme la plamani, care au astm si tuse cronica, dupa ce acum 2 ani au avut covid.

| SoriSorinHtRC explică (pentru Violleta2022):

Eu ce as putea sa fac in legătura cu asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SoriSorinHtRC):

Sa mananci numai mancarea sanataosa, plina de vitamine, minerale si proteina animala si sa te odihnesti, dormind somn de noapte, musai de la ora 9-10 seara, pana la 6-7 dimineata, dar noapte de noapte.
Sistemul imunitar se reface incet dupa o boala sau un virus puternic, de aceea este nevoie sa acorzi atentie maxima odihnei si hranei, care iti vor ridica sistemul imunitar si te vor ajuta sa te vindeci complet.

| Antopuff a răspuns:

Pot fi mai multe cauze. Ar fi bine sa mergi sa faci un control.