| alexandrutoxic a întrebat:

Salut Tpu.Deja de 5 luni am un gust oribil la carne,la pasta de dinti la țigări, alcool, ceapă usturoi si mirosul tot rău la acestea. La doctor am fost de 3 ori si mi-a zis ca nimic. Am fost prima dată răcit și n-am avut gust si miros. Apoi m-am recăpătat și după un timp la ce am scris mai sus nu am mai simtit gustul si mirosul lor si ceva foarte rău. Simt doar anumite fructe și legume atâta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt efectele descrise infectarii cu covid, o sa isi revina simturile dar dupa o perioada mai lunga nu dupa 1 saptamana, degeaba mergi la doctor nu te ajuta cu nimic.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Normal că au gust și miros oribil. Tu ai auzit că ceapa, usturoiul, ori alcoolul să miroasă frumos?! Ei, nu mai spune...

| LaraClarice a răspuns:

Buna
Incearca sa mergi la in ORL-ist.
Poate si glandele salivare sunt problema, desi in cazul tau e afectat si mirosul.
La dentist ai fost, poate ai vreo măsea care isi pierde plomba, sau o infectie de care nu stii.
In ultima instanta poti merge si la neurolog, poate raceala ti-a afectat mai mumt decat pare.

| Skarr a răspuns:

Salut si eu am aceeasi problema. In Decembrie am avut ceva, presupun Covid. Intre timp mi am revenit. Pana acum o luna cand au inceput sa se schimbe iar.
De exemplu bananele n au gust deloc. Simt doar ceva dulce. Asta e cea mai mare diferenta care o am. La fel si pasta de dinti are gust naspa. Cred ca e Parosmia care apare dupa ce te vindeci de un virus respirator cum e si covid ul.
Habar n am daca ai ce sa faci sa ti treaca dar stiu ca e temporar. Acum daca mai dureaza luni sau 1 an n ai de unde sa stii.

| stefanolj a răspuns:

Am aceeași problema, după ce m-am vindecat de covid anul trecut în iulie prezint aceleași simptome pe care le ai și tu. Ceapa și usturoiul nu mai au același miros și gust, roșiile au un miros ce mi provoacă greață, și carnea tocata la fel. Chiar dacă are cineva vreo vaga idee despre ce ar putea sa fie, aștept un răspuns. Deja se face anul cu aceste simptome.