| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de vreo 3 zile nu îmi pot ridica fundul din pat din cauza durerilor ce le simt la coccis, nu știu din ce cauză dar e inflamat și are niște beșici, am folosit unguent și nimic, mă gândesc să pun gheață, nu pot merge la doctor că sunt în altă țară

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Coccisul este un os al coloanei vertebrale, deci nu ai cum sa ai ori sa vezi basicile de pe coloana verebrala care sunt in fundul tau.
Poate vrei sa spui ca ai hemoroizi la anus...

| Violleta2022 a răspuns:

Indiferent in ce tara din lume esti sunt convinsa ca EXISTA MEDICI acolo, deci nu sta asa ca poti sa ai cine stie ce boala si sa lesini sau sa se agraveze si sa intri in coma.
Urgent la spitalul ala, din orasul unde eesti!

| Wr3nch a răspuns:

Si daca esti in alta tara care e buba? Crezi ca nu au terminat medicina?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Wr3nch):

Limbă, costuri, poate lucrează la negru. Poate angajatorului nu ii pasă. E ușor de judecat.

| Floridori a răspuns:

Dupa descriere pare un abces sau un chist pilonidal.
Este necesara interventie chirurgicala, sau cel putin trebuie drenat, deci va fi necesar sa mergi la medic.

Ca un sfat, avand in vedere ca este vorba despre o infectie bacteriana, nu mai aplica unguente care pot face mai rau.

| haileewatson a răspuns:

Ai un chist pilonidal. Trebuie sa mergi de urgenta la un doctor. Va trebui sa te operezi.

| Alex980078 a răspuns (pentru haileewatson):

Dar oare fara operatie nu se poate?

| haileewatson a răspuns (pentru Alex980078):

Nu chiar. Daca intr-adevar este chist pilonidal si se afla intr-un stadiu incepator, s-ar putea sa-ti faca mai intai un drenaj (te taie si lasa sa curga puroiul, si te pune pe antibiotice) dar rata de recidiva dupa drenajul abcesului pilonidal se situeaza undeva la 40-50%. Asadar singura solutie e sa ti-l scoata chirurgical. Nu trebuie sa te sperii, este ceva destul de comun la barbati. Ideea e ca recuperarea e mai grea fiindca e o zona ciudata si trebuie sa te te speli si sa te pansezi dar iti explica doctorul.

| Alex980078 a răspuns (pentru haileewatson):

Nu pot sa merg la doctor că sunt fara documente și aici doctorii sunt răi dacă înțelegi ce zic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că ai un furunc, abces sau cine știe. Daca e durere in zona lombara și nu ai coșuri mari, umflatura sau altceva atunci e un început de lombosciatica. Mergi la medicul de familie pentru investigații.

| IceRope a răspuns:

Și ce vrei acum, să te sfătuiască sau să te vindece "specialiștii" de pe TPU? LOL