Întrebare recomandată | adyurs a întrebat:

Salut, de vreo luna de fiecare data inainte de culcare cand inspir pe nas mi se usca gatul dar parca in timpul zilei nu mi se usca cand respir pe nas, insa de fiecare data la o ora fixa cam pe la vreo 10 seara atunci cand inspir pe nas mi se usca si dimineata cand ma trezesc gatul ii asa uscat ca nu il mai simt. E foarte ciudat ca doar seara mi se intampla asta. Am 13 ani (baiat) si sunt fumator pasiv, parintii mei fumeaza si pe langa asta dimineata cand respir ma doare omoplatul stang pana cand ma trezesc calumea. Ce as putea face fara sa merg la doctor? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Pe langa ce au zis oamenii bea și apa zilnic, tine-te sa bei doi litri de apa cel puțin pe zi. Ești în creștere, tine-te departe de ai tai când fumează, fa exerciții fizice și vezi și în ce poziții dormi. Poate trebuie sa schimbi ceva in stilul tau de viață

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa te vada medicul, sa faci o radiografie pulmonara si sa te consulte un medic pneumolog, fara consult medical de specialitate si un diagnostic oficial nu poti face nimic, nu poti lua tratament aiurea după ureche fara rețetă de la medic, deci nu mai sta asa si mergi maine impreuna cu mama ta la medicul de familie si sa i ti dea trimitere la pneumologie.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut,lasa tigara.e evident ca ai efecte de la fumul inhalat ..si efectele de genu duc la Cancer pulmonar! si incearca sa nu stai in fum