| anonim_4396 a întrebat:

Salut, deci am o mare problema,am un ochi care focalizeaza foarte greu si altfel se vede precum efectul bockesh din poze adica in ceata, ma afecteaza mult pentru ca imaginea per ansamblu nu e foarte clara si simt ca si cum as avea o panza pe fata ceea ce ma face sa ma spal des pe ochi, dar nu are efect, cum pot sa il fac sa focalizeze mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anss23 a răspuns:

Trebuie sa mergi neaparat la un oftalmolog..noi nu putem sa iti dam niciun sfat care sa te ajute aici din moment ce doar un doctor poate face o consultatie si sa vada despre ce e vorba..mergi la orice clinica sau cabinet de optica medicala(unde se vand ochelari de vedere) si spune ca vrei un consult..insa din ceea ce spui tu nu e vorba de o problema de vedere ci este posibil sa ai ceva in ochi sau un tesut care iti incetoseaza privirea..mai bine te-ai duce la medicul de familie si sa mergi cu o trimitere la un medic oftalmolog specialist, care va face un control amanuntit cu niste aparate si se va uita chiar in ochiul tau ca sa vada daca e vorba de o cataracta sau o simpla problema de vedere

| IIIshaneIII a răspuns:

Nu pot merge ca nu am asigurare

| anonim_4396 explică:

Mergi la optometrist si consultatia e gratuita. Adevarat ca tot un medic scrie reteta mai buna si un consult oftalmologic nu costa mai mult de 200 lei. Mie mi-a cerut 160 lei la hiperdia.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta exercitii de vedere pe internet.
Intr-un jumat de an de exercitii zilnice intense iti poti "repara" vederea foarte mult, poate complet.
Intre timp, consuma cate un morcov proaspat razulit in fiecare zi.

| sierra1 a răspuns:

Du-te dom'le la medic și lasă intrebările despre sănatatea ta (atenție, e a ta!) online

| Saveluc a răspuns:

Buna seara, Suferiți de alte boli? Va sti cu probleme de vedere? purtați ochelari?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Saveluc):

Nu port ochelari, nu imi permit sa merg la medic

| Alexandra72113098 a răspuns:

Si mie mi se intampla, posibil este de la oboseala si ca nu dormi destul. poate ai probleme cu ochii, iti recomand sa te duci la un oftalmolog sa iti faca un control.