| victor238213 a întrebat:

Salut,demult ma gandesc de la ce am miopie? Daca eu in clasa 1 vedeam excelent si tot in clasa 1 parintii mi-au luat primul PC,pana atunci ma uitam la TV, Pana in clasa a 4-5 vedeam perfect si stateam mult la calculator,dar dupa cand am fost la un control medicul mi-am spus ca vederea incepe a scade, de la ce a provenit miopia? Gena sau calculator

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,am studiat foarte mult problemele de vedere,si medicina contemporana spune ca cauzele miopiei nu sunt cunoscute. Miopia apare atunci cand globul ocular se alungeste, si in timpul acomodarii pentru a vedea de la distana, din cauza formei alungite a ochiului, razele nimeresc in fata retinei. Ochelarii duc doar la agravarea miopiei, iar medicina nu stie care sunt cauzele alungirii ochiului si nici nu este cunoscuta o metoda de a trata boala.Asa spune medicina, in realitate miopia apare din cauza ca muschii extraoculari sunt tensionati.Iti recomand mult sa citesti cartea lui Flavius Turcanu "Renunta la ochelari", pe mine m-a ajutat, simt o imbunatatire a vederii mult mai buna si nu ma opresc pana nu ajung la o vedere perfecta.

| victor238213 explică (pentru qwertpro):

Multumesc,dar eu nu sunt din Romania si nu pot sa cumpar cartea

| qwertpro a răspuns (pentru victor238213):

Nici eu nu sunt din Romania, dar mi-a trimis-o prin posta.Nu o gasesti in librarii, ci direct de la el o cumperi online.