| AlexandrulS a întrebat:

Salut, este adevarata faza cu vitamica c din morcov pentru miopie? adica de mic am auzit si de la bunici si de la parinti, prieteni ca daca mananci morcovi iti imbunatatesti vederea. eu am miopie 1.75 la ambii ochi (destul de mare) si de o saptamana am mancat in fiecare zi un morcov pentru a fi convins de acest mit. si nu stiu daca e adevarat sau nu, o fi in capu meu habarnuam dar mi se pare ca vad o indreptare mica in vedere, adica azi mi-au cazut ochelarii cand ma uitam la tv, si mi-am dat seama ca acum pot citi, nu va ganditi ca acum vad perfect. dar o imbunatatire, adica inainte fara ochelari nu vedeam la tv iar acum pot citi, nu se vede clar dar inteleg. voi ce parere aveti? O fi si de la ochelari, adica ca i-am purtat aproape non stop? am si varsta mica si am auzit ca mie mi se poate corecta miopia ( am 17 ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru a vedea e nevoie de vitamina A, dar nu in exces, excesul e periculos. Iar vitamina A nu rezolva problemele pe care le rezolva ochelarii.

| AlexandrulS explică:

Ma scuzati pentru greseli, m-a luat valul!big grin

| Railly a răspuns:

Da morcovii sunt buni pentru vedere, deoarece contin vitamina A.
Da iti poti corecta vederea pentru ca ai o varsta frageda.

| DonnyZ a răspuns:

Da, e adevarat, dar gresit: Morcovii contin vitamina A, care ajuta vederea.
De aceea lui Bugs Bunny nu-i trebuiau ochelariwinking

| AlexandrulS explică (pentru DonnyZ):

Mda am confundat vitaminele big grin multumesc pentru raspunsuri

| DonnyZ a răspuns (pentru AlexandrulS):

Cu placere!