| Zveirest a întrebat:

Din cand in cand mi se intampla dintr-o data ca o ureche (ori stanga ori dreapta) sa nu mai aud cu ea pentru cateva secunde. Adica stau pe scaun de exemplu si dintr-o data am o senzatie ca se infunda urechea si tiuie infundat si nu mai aud cu ea timp de 2 3 secunde si isi revine in foarte scurt timp. Ps nu se intampla mereu, ocazional cu pauze de pana la 3 4 luni de la ultimul eveniment. Ar trebui sa ma ingrijorez sau nu?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi. Dar nici sa nu eviti vizita la medicul de familie. O problema care se repeta la intervale mari de timp, poate ajunge sa se repete mai des.
Probabil apare din pricina unei tensiuni arteriale mari; da, chiar tiuitul urechilor. Poti si acasa sa iti masori tensiunea. Corect se masoara in fiecare dimineata atunci cand te dai jos din pat in pozitia sezut si cu bratul sprijinit, timp de 7 zile. Dupa aceea faci o medie.
https://www.youtube.com/watch?v=rL8x2DE09KQ