| Skarr a întrebat:

Am facut niste exercitii mai devreme si cand am terminat mi s-a infundat urechea stanga si a inceput sa tiuie. Am citit ca e de la presiune la cap si la urechi. Sa mai fac exercitii? Sau ce pot sa fac sa nu se mai intample?
Apropo. Cred ca am si tinitus. Nu am fost la doctor. Dar imi tiuie urechile cateodata. Nu se intampla mereu. Odata sau de cateva ori pe zi. E ca si cum vine un tiuit dintr-o data si dispare dupa 30 secunde sau devine mult mai incet si abia il mai observ. Si am urechile mai sensibile la sunet decat altii. Dar chestia cu infundatul urechii nu mi s-a mai intamplat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ORL aici nu gasesti medici pe TPU.

| Invictusman a răspuns:

Da, ai tinitus intermitent.

| GPA a răspuns:

Ți-ai verificat în ultima perioadă tensiunea? Efortul fizic nu se face continuu, se face în reprize, fac o pauză de 10 minute, mă hidratez, îmi oxigenez creierul în acel timp.
Ce fel de exerciții fizice? Dacă stai în cap sau într-o poziție în care fluxul sangvin ajunge la cap, brusc, vei avea senzația că îți arde fața, amețești pentru câteva momente și ai senzația puternică de țiuit în ureche, datorată trecerii sângelui în abundență prin vasele de sânge de la nivelul capului. Pot exista cazuri de lezare a vaselor de sânge...
Și alimentația poate fi un factor al acestor țiuituri. Respecți mesele zilei?