| MrMouse44 a întrebat:

Doresc sa va intreb ceva important,vreau raspunsuri serioase,nu luate de pe internet!
In aceasta vara ma voi OPERA,am anemie hemolitica si mi se va scoate splina. Ce riscuri pot aparea? Ce se intampla dupa operatie?
P.S. Am un ten mai galbui si sunt slabut, dupa aceasta operatie se va remedia aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Chiar vrei sa te speriu sau vrei sa auzi doar ceva anume?
Nu exista operatie lipsita de riscuri, in cel mai rau caz mori, si asta e doar una din complicatiile care pot sa apara... Dupa operatie iar, depinde de tine, fara splina se poate trai bine mersi, o sa fii mai susceptibil/predispus sa faci infectii dar daca ai grija la ce mananci si faci sport o sa eviti si asta. Tenul galben si faptul ca esti slabut nu prea au treaba neaparat cu anemia si splina. La ficat ai analize? Cum au iesit? Si ca sa te ingrasi trebuie sa mananci, poti sa fii si slab si glas cu anemie, nu tine cont de kg.

| MrMouse44 explică (pentru CuriousStuff):

Au iesit bine analizele la ficat.M-am uitat pe internet, tenul mai galbui are o oarecare legatura cu Anemia Hemolitica: Printre cele mai frecvente simptome ale anemiei hemolitice se enumera:
- paloare anormala a pielii;
- icter sau ingalbenirea pielii, sclerei ochilor si a gurii;
- culoarea inchisa a urinei;
- febra;
- slabiciune;
- ameteli;
- confuzie;
- intoleranta la activitati fizice;
- marirea splinei si a ficatului;
- cresterea frecventei cardiace (tahicardie);
- murmur cardiac