| MrMouse44 a întrebat:

Salut TPU
Vreau sa va intreb ca dupa ce mi se va scoate splina(peste 2-3 saptamani),
Voi avea voie sa ma apuc de sala?
Daca da, după cat timp de la operatie voi avea voie sa fac sală?
Am 16 ani si sunt destul de slabut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Exercitii usoara dupa cel putin 3 luni de la operatie, sala in adevaratul sens al cuvantului dupa cel putin 6-8 luni de la operatie.

Si va avea aproape la fel de multe restrictii ca un om fara colecist/vezica biliara/fiere, adica aproape niciuna. Splina nu se scoate pentru ca il incurca pe chirurg sau nu vrea sa o mai vada acolo, in general scoaterea unui organ e ultima varianta, nu e de prima intentie, da, ai dreptul si la a doua opinie, insa tot de la un medic cu diploma, nu de la cine stie ce "homeopaticean".
Dupa nicio operatie nu o sa mai fii ca inainte, dar dupa splenectomie viata nu o sa ti se schimbe asa radical precum spune Bula mai sus.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data mergi sa te consulti si la un alt spital de specialitate! Ai dreptul la a doua opinie medicala!
Cauta pe internet ce functii indeplineste splina, in mod direct si indirect!
Scoaterea splinei iti va schimba complet viata, vei avea multe rescritii, chiar si probleme in lipsa ei.