| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salut! După câteva flotari intense am simțit un gust de sânge în gura, am încercat sa trag asa zisa flegma din gat și am observat prin saliva puțin sânge, foarte puțin. Am deviație de sept, rinita, sinuzita, sunt puțin infundat, are vreo legătura? Ar fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Un om normal mai are astfel de probleme, însă dacă tu te îngrijorezi la fiecare situație care e normala, tu te îngrijorezi de parca nu ai fi un om. Iar când oamenii de aici îți dau sfaturi sau îți zic ce s faci tu le ignori, nu zici absolut nimic. Cred ca ai mai avut un cont, sau poate e același doar că cu numele schimbat. Dacă tot zici ca ai probleme, de ce nu mergi la medicul de familie sa Ii spui pentru a te ajuta?

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Anonimul151):

Doctorul ORL, mi-a spus ca nu prea pot face sport in interior, gen: box, sala, etc. Insa nu intelegeam de ce, ma gandeam ca poate acesta este motivul

| Fantaspirit a răspuns:

Verifica sa nu ai cumva gingivita, gingiile inflamate, spalate pe dinți mai ușor nu da cu peria agresiv, spalate de minim 2 ori și folosește și apă de gură ( găsești la farmacii)
Nu are legătură, ai probleme cu gingiile, ar trebui sa mergi la un stomatolog.

| Adelina4679 a răspuns:

Stai linistit poate a fost de la gingii sangerarea.

| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Simțiți gustul de sânge și văzând sânge în salivă poate fi un semn de afecțiune respiratorie sau a gurii, cum ar fi o infecție sau o rănire. Este important să consultați un medic sau un dentist pentru a determina cauza exactă și pentru a obține tratamentul adecvat.

Deviația de sept, rinita și sinuzita pot contribui la obturația căilor respiratorii și la inflamarea mucoasei, acest lucru poate duce la sângerare nazală.

Este important să știți că sforăitul și sângele în salivă poate fi un simptom al unei afecțiuni mai grave, cum ar fi cancerul sau o afecțiune pulmonară. Este