| VlaDava a întrebat:

Salut, e adevărat ca dacă îți bagi o țigară aprinsă în ureche îți vindeca curentul la ureche?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cine face misto de tine, dar esti tare prostut, sa crezi ca exista asta ceva.
In ce priveste bagatul tigarii aprinse in ureche, nu te sfatuiesc, ca-ti faci cele mai rele arsuri de piele si-ti poti distruge auzul.

NU exista "curent in urechi", ca atunci oamenii ar umbla cu vata bagata in urechi si nas, sa nu-i omoare curentul.

| VlaDava explică (pentru Violleta2022):

Nu cu partea aprinsa

| Violleta2022 a răspuns (pentru VlaDava):

Nu, tigara nu se baga in ureche nici aprinsa nici neaprinsa, ca nu o poate fuma curentul din urechea ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oare ce o fi ala curent la ureche?

| sierra1 a răspuns:

In popor se zice că "da", medicii zic că "nu"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. În plus, curentul la ureche este o legendă urbană. Dacă te doare, ai otită.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand. "curentul la ureche" e un fenomen ce agraveaza o afectiune prezenta de mai mult timp, pe care nu ai tratat-o. Cel mai frecvent, e vorba de infectii dentare, care se complica pana la sinuzita.
Dar da, tigara aprinsa ajuta la ameliorarea simptomelor generate de "curent". Dar pana la vindecat mai ai mult.
Un om sanatos nu are probleme prea mari in curent.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

PS: trebuie sa indesi tigara bine, sa intre etans pe canal.
Exista si lumanari speciale, la farmacie.
https://www.drmax.ro/......ti-otoplus

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, ce e ăla "curent la ureche"?
În al doilea rând, cât de turmentat trebuie să fii ca să-ți bagi o țigară aprinsă în ureche?

| darrio2007 a răspuns (pentru johnnny123):

Cu filtrul nu cu partea aprinsa. Este un leac babesc dar nu stiu cat de eficace poate fi. Nu l-am incercat.

| ReddY25 a răspuns:

Nu cred

| Cousteau a răspuns:

Total Fals!