| Gabriel2007 a întrebat:

Salut, e bine pentru sanatate sa luam probiotice gen sub forma de pastilutw hepiflor chiar daca nu iau tratament cu antibiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai nevoie de suplimente de acestea 'artificiale' cu probiotic decat cand iei antibiotic, in rest poti lua din surse naturale, iaurturile sunt o sursa puternica de probioticewinking

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte bine sa iei probotice tot timpul anului, fiindca intareste si fortifica sistemul imunitar!

Hepiflor, lapisor de matca, chefir, varza murata in apa sarata, castraveciori murati si muraturi in saramura, toate sunt probiotice sanatose si extrem de mult recomandate, tot timpul anului, fiindca sunt organice, natural si nu afecteaza corpul, dimpotriva, il tine sanatos si ajuta la buna lui functionare.

Atentie, muraturile, castreveciorii si varza sa fie murate in sare (saramura) nu in otet, fiindca otetul distruge bacteriile bune din stomac. Ma refer la otetul alimentar, nu al cel din vin (cidru) care-i natural, obtinut din mere prin fermentatie si care-i foarte bun la salatele de cruditati.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu.

| carevaescu a răspuns:

Daca nu ai un deficit in flora sau alta condiție care necesita luarea de probiotice, e cam fara sens sa te tratezi.

Mai bine ai redirectiona efortul si banii catre o dieta sănătoasă si un stil de viață sanatos.

| Parakeets a răspuns:

Uneori da.
Pentru că în floră există o groază de bacterii bune și rele.
Și din ultimele cercetări, se arată că până și emoțiile și creierul sunt conectate cu colonul nostru. Medicii susțin că de fapt colonul ar fi al doilea creier al nostru. Abia acum îl cercetează și eu în profunzime. happy

Însă eu zic că dieta echilibrată ar fi cea mai bună, în primul rând pentru sănătatea colonului nostru și bacteriile noastre bune de acolo. Precum Iaurtul și tot ce are fermenți sau a fermentat prin procesul de gătire, am înțeles că ar fi bun pentru bacteriile noastre din flora intenstinală. happy
Asta va fi mereu de 1000 de ori mai bun decât probioticele pastile.
Însă și ele sunt importante da.

Dar ai grijă, te rog dacă ai sindromul colonului iritabil, eu îl am și de fiecare dată când iau probiotice colonul meu se manifestă și mă irită. Așa că din proprie experiență îți spun că saca suferi de colon iritabil e bine să ai grijă totuși cu aceste pastile.
Eu spre exemplu nu iau probiotice nici când iau antibiotice, mi le prescrie medicul sau farmacistul, mi le și dă, dar iau unul în prima zi, apoi renunț la probiotice pentru că-mi irită rău colonul. Deci ai grijă, dacă suferi de Sindromul Colonului Iritabil.