| Oxxxxyyymirooon a întrebat:

Salut, e normal ca dupa folosirea apei micelare pe ten pielea sa fie un pic cam grasa? (Nu chiar tare, doar un pic), si ce parere aveti despre folosirea apei micelare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu cred ca ti a ingrasat tenul. Inseamna doar ca e hidratat, si asta i esential. Mai bine te ai bucura. Altor tipe li se descuameaza pielea la cat de uscata e. Si un mic secret: e bine sa iti pastrezi tenul usor gras, pentru ca la 40-45 de ani n o sa ai prea multe riduri, vei fi scutita de frustrari happy

| Oxxxxyyymirooon explică (pentru sopranaCadaverica):

Ce parere aveti ar fi bine sa folosesc in continuare apa micelara?

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Oxxxxyyymirooon):

Iti recomand un gel de curatare de la Bioderma, curata in profunzime porii si ai senzatia de ten care ''scartaie'' cand il atingi. happy Apoi poti aplica o emulsie pentru hidratare pe care o lasi sa actionize un pic, apoi o departezi cu discheta.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Eu nu folosesc apa micelara deoarece dupa folosire imi lasa o senzatie lipicioasa, rămâne un strat lipicios pe piele ce nu se duce nici cu apa cu săpun. Ca sa nu mai spun de faptul că mi se irită pielea, ma ustura si se înroseste. Am incercat de la mai multe firme, toate au acelasi rezultat, iar laptele demachiant pe lângă iritatie imi lasa tenul gras, d asta nu ma machez deloc laughing ai putea sa încerci diferite metode de demachiere de la diferite firme, poate o sa ai mai mult succes decât mine.

| Oxxxxyyymirooon explică (pentru IrinaMihaela15):

Nu il folosesc pentru demachiere ci pentru curatarea tenului

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru Oxxxxyyymirooon):

Eu pentru curățarea tenului folosesc gelul spumant de la gerovital, împreună cu crema-gel de hidratare pentru ten gras, și sunt foarte mulțumită de ele

| Xalion a răspuns:

Consider că apa micelara e esențială pentru simplul fapt că fata se umple de mizerie pe timpul zilei și ajută la îndepărtarea ei. Nu am pățit sa se îngrașe tenul... Poate e o reacție a pielii?! Produce mai mult sebum pentru a îndepărta vreun ingredient din apa?! Chiar nu știu. Dar în principiu ar trebui sa nu o facă mai grasa.