| Brunet_Bogdan_1994 a întrebat:

Salut, exista vreun medicament pentru a scadea starea de anxietate si de voma atunci cand dentistul lucreaza la o masea?!
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Daca iti infrigi frica iti invingi si starea de voma si nu ancietate ci anxietate.Deci stomatologul nu este incvizitor sa te chinuie, nu trebuie sa suporti dureri infernale ca exista analgezice ce iti da sa nu te doara ceea ce simti este doar o stare de discomfort.Eu am primit 9 injectii cand mi-au facut dintii si mi-au polizat si mi-au facut n lucruri si le-am suportat dar am avut noroc si ca am o dentista care vorbeste frumos ca un inger si poarta dicutii cu asistenta care imi distrag gandul in mod placut plus este si o muzica de fundal foarte placuta cabinetul si sala de asteptare din nou sunt intr-un mediu foarte placut.Alege un dentist in acest sens.

| Werrich a răspuns:

Salut, mi se pare ca exista anti-vomitiv ce poate fi administrat pentru a se evita senzatia de voma atunci. Eu am luat anti-vomitiv pentru rau de masina. Va recomand Emetix, comprimate.

| WhiteLife a răspuns:

Sigur ca exista, poti trimite pe cineva sa intrebe la farmacie si iti spune variantele si preturile. Eu am luat Metoclopramid cand am avut stari de greata. Dar mai simplu e sa-i spui dentistului si sa-ti prescrie, mai ales daca iti da si ceva antibiotice sau analgezice.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Inteleg starile prin care treci avand si eu stari de anxietate similare...transpiratie, nevoia la baie, intepenire a trupului ramanand paralizata mai ales la picioare pana la final etc.

Insa nu iau niciun medicament ci lucrez cu minte mental pentru ca vreau sa reusesc sa depasesc aceste stari natural.
Mi-am cautat un stomatolog t caruia pot sa-i spun problemele, care comunica, discuta, care este igienic si cauta sa rezolve problemele din profunzimea lor.

Stie ca am aceste stari de anxietate si se vede pe mine oricum, dupa ce ma ridicam de pe scaun, abia ma miscam de durerea picioarelor.

Iti recomand sa iti gasesti un psiholog / psihoterapeut caruia ii poti spune aceste probleme, care te poate ajuta si mental, dar si prin prescrierea unui medicament bun pentru tine.

Iti doresc succes si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce-ţi trebuie dacă-ţi face anestezie locală?

| Bruno92 a răspuns:

Sedatiff PC

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru Bruno92):

Ce cantitate si cu cat timp inainte trebuie luat ca sa aiba efect?!

| Bruno92 a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Întrebi farmacistul, știu că poți lua mai multe intr o zi. îți va spune farmacistul...cel mai bine e sa discuți cu medicul stomatolog sa ii spui că ai o teama excesivă și el te va calma cu niste sfaturi

| Michaeel a răspuns:

De ce sa fii anxios când mergi la dentist? Aia e mederia omului și doar acum nu îți face operație și nici nu te omoară. Fii și tu bărbat, cum sa îți fie frica de dentistul care lucrează la măsea laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Brunet_Bogdan_1994 explică:

Nu mi-e frica de dentist nu am nici o problema cand ma duc la dentist, am fost de fapt sa fac o radiografie la un dinte si mi-a pus un plastic dala mare la masea, si am vomitat pentru ca nu am suportat sa stau cu el in gura si de fapt si de fapt mi la bagat cam fortat!