| collapse2001 a întrebat:

De ceva timp tot vad dublu anumite obiecte, cum ar fi luminile farurilor, marginile unor obiecte atunci cand bat soarele in ele, sau scrisul doar atunci cand fundalul este NEGRU. Mi se intampla sa vad dublu cand las capul jos si raman cu privirea ca si cum as privi drept ( tin ochii in sus ) atunci vad cel mai bine dublu, sau daca strang din ochi. Si mi se tot plimba obiectele, cateodata ( ce privesc cu coada ochiului) de exemplu un pahar de apa pe masa, cateodata pur si simplu paharul dispare si daca clipesc apare la loc, daca ma uit intr- o parte mi se pare ca obiectele pe care le privesc cu coada ochiului vin dupa mine ( o data cu miscarea capului se misca si ele ) daca ma uit atent la un obiect acesta se micsoreaza si am impresia ca toata imaginea se departeaza si mai multe probleme. Am fost la oftalmolog in urma cu 6 7 luni ( dar atunci nu vedeam dublu si nici nu imi dispareau obiectele) dar m-am plans de deformarea imaginilor, mi s-au dat ochelari pentru astigmatism, i-am purtat 2 luni si s-a agravat si incepusem sa vad dublu. Mi s-a spus sa nu-i mai port dar sa nu imi lipseasca la calculator ( eu nu i-am mai purtat absolut deloc ) si mi s-a facut un examen de camp vizual, de fund de ochi si mai multe chestii si nu am nimic, m-a trimis la RMN si din nou acesta a iesit bine. Ce am? Ma deranjeaza ca am inceput sa vad mai des dublu si ma enerveaza ca atunci cand ma spal pe dinti si indrept capul spre chiuveta, chiuveta incepe pur si simplu sa se miste, sa se duca intr-o parte si ametesc sad cand am fost la control problemele nu erau asa grave, iar cei de la rmn au spus sa imi schimb stilul de viata ( sa las calculatorul etc ) dar degeaba. Mi se intampla sa am si halucinatii, sa vad pe cer noaptea stele cazatoare, soareci care se plimba prin casa atunci cand e intuneric, dimineata din nou am impresia ca vad ceva cu coada ochiului si acel ceva nu exista... Cand merg prin camera pur si simplu cand intorc capul mi se pare ca se intampla ceva cu masa, adica se misca pur si simplu, nu prea stiu sa ma exprim sad
Ce pot avea? Stilul de viata sincer nu prea mi l-am schimbat ( stau destul de mult pe calculator si toate astea) dar nu cred ca as avea atatea probleme doar din cauza asta. Ce mai e de facut? Ametesc destul de repede si am o senzatie ciudata in zona encefalului, in zona campului vizual ( deasupra la ceafa nu stiu sa spun exact ) simt un fel de durere uneori, nu stiu sa spun. Cand incerc sa tin capul drept in oglinda acesta imi tremura daca vreau sa ma uit atent si mai multe chestii care ma deranjeaza si nu stiu daca toate au legatura intre ele. Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Si eu am avut vedere dubla la varsta adolescentei.
Am fost la mai multi medici oftalmologi, am primit mai multi ochelari (cu toate am vazut mai prost), dar fara rezultat pozitiv.
Un batran m-a invatat sa fac gimnastica de vedere cu ochii. Mi-au placut, fiindca au fost simple, am inceput sa am campul de vedere tot mai larg, am vazut tot mai bine, inclusiv si in intuneric.

Nu sunt exercitii "minune", le poti gasi cu sutele pe internet.

Principalele elemente de retinut sunt:
- Nu te uita fix pe ceva indelungat, mai ales daca este luminos (cum este si ecranul)! La intervale de cateva minute uite-te si in alta parte, preferabil sa nu-ti misti barbia din loc.
- Daca te uiti pe un ecran (de televizor sau monitor, telefon etc), NICIODATA sa nu fie cu LUMINOZITATEA si CONTRASTUL reglat la maxim! Toate aparatele TV si monitoarele au reglaje, iar luminozitatea se regleaza la cat mai mic posibil (de regula, in jur de 50%), iar contrastul potrivit luminozitatii (la cca. 60-70%). Daca culorile devin prea intense, ele se reduc din saturatie pana ce devin aproape de cele naturale (vezi fata oamenilor). In final, reglajul de claritate se regleaza la maxim sau aproape.
- Ridica-te din fata ecranului si plimba-te periodic! Asta inseamna la fiecare reclama TV sau minim 1-2 ori in fiecare ora la monitor.
- Mananca cate 1-2 morcovi crude fiecare zi, multe fructe si plimba-te in natura cat mai mult timp!

Daca faci cele de mai sus, in cateva luni te vei putea trezi cu vederea mult imbunatatita!

| collapse2001 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos. Nu stiu ce sa zic despre vederea mea, dar eu de exemplu punctuletele de pe zaruri ( cele de barbut) eu nu le vad de la departare sau daca le vad ma chinui, in timp ce alt prieten le vede foarte bine si e fix langa mine, dar am fost la oftalmolog si in urma cu 2 ani si in urma cu un an, dintre care al 2 lea mi-a spus ca nu imi va trebui ochelari pana la 40 de ani ( dar atunci nu aveam simptomele pe care le am scris in intrebare) O sa incerc sfaturile dvs, eu luminozitatea oricum o tineam mica, stiu aceste mici detalii de mic, mi.au fost spuse de parinti, dar oare imi va trece vederea dubla doar de la atat? Am inceput sa vad si masinile dublu atunci cand este soare puternic, etc. Si o alta problema pe care o am sa zic asa este ca nu vad drept, adica cand vreau sa pun o greutate la sala, numarul greutatii este scris la marginea greutatii, iar tocmai la mijloc pun acel cui, si chestia este ca eu vreau sa pun in dreptul la 70kg si pun la 60 sau 80 :/ O data chiar mi-a spus un prieten ca am pus gresit si l am contrazis de 2-3 ori, eu eram convins ca am pus bine si totusi nu era asa. Si el mi-a spus ca imi trebuie ochelari, dar nu stiu ce sa zic... tin sa mentionez ca era si lumina f slaba, dar prietenul meu cum vedea bine si eu nu?

| Bula a răspuns (pentru collapse2001):

Pana ce nu-ti revine vederea, a rtrebui sa nu ridici greutati, nici sa faci efort mare, care cresc tensiunea la ochi.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de un stil de viață sănătos. Acesta cuprinde întreaga viață: alimentație, apă, muncă, exerciții fizice și odihnă; odihnă la timp și suficientă, de calitate, și la fel trebuie sa fie și alimentația.
Caută să eviți orice vizualizare a vreunui obiect într-un mod care îți perturbă oricât de puțin vederea. Nu mai privești cu coada ochiului dacă lucrul acesta duce la un simptom neplăcut. Nu te uiți încrucișat și în niciun mod anormal. Trebuie să eviți drastic orice anormalitate.
Timp limitat la calculator; și în schimb consumă morcovi și multe verdețuri, crudități.

| collapse2001 explică (pentru anonimg):

Multumesc. Dorm cam 5-6 ore pe noapte in timpul saptamanii.

| anonimg a răspuns (pentru collapse2001):

Este nevoie de 7-8 ore/noapte.

| Ensiferum a răspuns:

Ai luat Speis?

| collapse2001 explică (pentru Ensiferum):

Cred ca o sa iti iau comentariul in...
Simteai nevoia sa latri pe aici?