| AlexNdry a întrebat:

Eu pana acum am baut multe feluri de sucuri de la cola si pepsi pana la lipton si fuzetea. Dar de la 1 august inclusiv, am inceput sa beau fuzetea si lipton. Nu am mai baut acidulat deloc, doar lipton si fuzetea. Credeti ca am facut alegerea cea buna? Si as vrea sa ma tin doar de astea 2 deoarece imi si plac si as vrea sa trec pe bauturi mai sanatoase. Sau imi recomandati alte bauturi mai sanatoase? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da e mai sanatos Lipton si Fuzetea si eu beau, scrie pe sticla ca nu au conservanti si coloranti si au mai putine calorii ca si cele cu acid deci da e o alegere mai buna, chiar daca tot are zahar. Numai bine!

| Adry05 a răspuns:

AStea sanatoase? Contin extrem de multe prostii, vrei sanatate, lasa-te de tot de sucuri, fa-ti tu acasa la storcator/blender din fructe si legume

| Intruder19 a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar fuzetee si lipon nu sunt deloc sanatoase, au atat de mult zahar si alte lucruri nocive incat sunt la fel de nesanatoase ca sucurile acidulate.

Daca vrei sa bei sanatos, bea fresh de fructe si apa plata.

| Bondarel99 a răspuns:

Problema cu toate sucurile din comerț (inclusiv alea "naturale" la cutie) e ca au foarte mult zahăr, pe lângă asta și arome și coloranți.
Substanțele astea sunt dăunătoare consumate in exces.
Fuzetea e clar o alegere mai buna decât Pepsi și cola dar tot nesănătoasă e.
Poți sa îți faci tu suc natural acasă (portocale, grefe chiar și pepene, ai multe variante). Limonada e cea mai buna și mai simpla.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La cât zahar au numai sănătoase nu sunt

| doctorandus a răspuns:

Fructele sunt sanatoase, nu sucurile de fructe. Mai bine bei Cola Zero sau Diet Pepsi decat sucuri de fructe.

| LPCTSTR a răspuns:

Absolut, dar absolut niciun produs menționat de tine nu poate fi considerat "sănătos".
Mai bine treci pe sucuri făcute la blender de tine, acasă.

| Doja a răspuns:

Apa plata, ceaiuri facute de tine, eventual neindulcite. Limonada la fel.

in rest dai bani ca sa ramai fara dinti, ficat si pancreas.

| costinvlad a răspuns:

Depinde. Un suc bun este cel facut de tine din fructe acasa deoarece iti poti face din ce vrei tu. Plus ca daca ai cumpara din magazin platesti mai mult. Sucuri bune sunt ceaiurile, cele fara zahar, fara conservanti. Poti bea sucuri din acelea la cutie cum ar fi pfanner portocale BIO. E foarte bun Pfanner.

| Ha0t1c a răspuns:

Vrei băuturi sănătoase? Apa e sfânta.