| stogouuuu a întrebat:

Salut eu sunt Robert si am nevoie de ajutor din partea voastra, trec prin niste perioade mai grele deoarece am avut parte de o experienta mai neplacuta din viata mea si este vorba de un Atac de panica facut din cauza drogurilor si mi-am luat film ca mor. Etapa asta a trecut acum e vorba doar de stress si o anxietate si nu prea stiu ce sa fac, incerc sa ma gandesc la altceva dar parca nici numai stiu ce ma gandesc macar, vreau sa ma gandesc la flori la tot ce e bun credeti-ma, eu vreau sa scap de asa ceva dar nu pot pe zi ce trece schimb foaia vad ca nu merge asa, poate trebuie sa fiu altcumva, alta personalitate, alt ceva, + ca mai mult am tiuit care sta continuu in creier si numai scap de el doar cand sunt afara cu prietenii, ofer Funda la cine cred ca m-a ajutat cel mai mult, va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| P4u1 a răspuns:

Incercarea de a evada dintr-o situatie neplacuta precum anxietatea este ca si cum ai suta o minge intr-un perete, cu cat o lovesti mai tare cu atat vine inapoi si nu nu te prea poti feri.
Sfatul meu este sa consulti un psiholog, vei face niste sedinte de psihoterapie, de unde apoi veti lucra pe tema cauza->efect de unde o sa lamuresti cauza atacurilor de panica dupa care poti lucra pe efectul in sine.
In cel mai rau caz daca acestea nu dau roade, psihitrul este ultima ta sansa, anxietatea si atacurile de panica nu sunt boli ci sunt simptomele al unui sistem nervos central dat peste cap si a unei amigdale hiperactive. El iti va prescrie un medicament din clasa benzodiazepamele, gen alprazolam, cunoscut sub numele de xanax, care incetineste sinapsa neuronala, favorizand o gandire putin mai haotica, inhibitori ce blocheaza reabsorbtia de serotonina, precum Sertlift, in timpul anxietatii, creierul nu produce suficienta serotonina(substanta fericirii), acest medicament predispune ca receptorul postsinaptic al sinapsei serotoninei sa primeasca mai multa serotonina, Olanzapina sau Zyprexa, este un medicament din clasa antipsychotic, acesta are rolul de a linistii gandurile prin faptul ca elibereaza o substanta care inhiba amigdala sa functioneze mai lent.

Sper ca am fost de folos!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la un psihiatru specializat in probleme de sevraj la droguri. Ca sa iti reiei viata normala, ai nevoie de tratament psihiatric

| Violleta2022 a răspuns:

Ce varsta ai si ce ocupatie ai?

| stogouuuu explică (pentru Violleta2022):

Buna.Am varsta de 17 ani si ocupatia elev clasa a 11-i

| puiuuu a răspuns:

Cu timpul o sa scapi.