| Dove04 a întrebat:

dau FUNDA de ceva timp am suferit o trauma care a inceput sa ma macine psihic cand ma gandesc si de la ceva timp de la aceasta intamplare neplacuta am observat ca am inceput sa respir din ce in ce mai greu pana cand la un moment dat am avut un atac de panica pentru ca am crezut ca o sa mor deoarece simteam ca ma sufoc,nu aveam aer, dar cu timpul am invatat sa ma controlez si sa nu ma mai sperii pentru ca nu patesc nimic, recent am fost la un medic care mi-a facut radiografie la plamani si inima si a zis ca n.am nimic, iar acum cateva zile mi.am dat seama ca e de ordin psihic pentru ca in fata a ceea ce m-a facut sa ma simt asa incep sa respir greu si sa tremur,mentionez ca respir greu mai tot timpul chiar daca sunt vesela si nu ma gandesc dar sunt si perioade in care nu am nimic.
Credeti ca e inceput de depresie, de ce respir greu si cum pot sa ma fac bine, va rog ajutati.ma,vreau pareri vreau sa ma fac bine.
Repet

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna/Salut.Ai putea sa mergi la psiholog pentru cateva sedinte de psihoterapie.Problema e fe ordin psihologic su nu e grava.Psihologul scolii e gratuit daca esti elev, daca nu va trebui sa platesti cateva sedinte.Psihologul te va ajuta sa iti gestionezi problemele si sa iti intelegi emotiile, te va ajuta cu tehnici si metode de a infrunta situatia si simptomele neplacute, iti va arata cum sa te relaxezi etc. Daca problemele sunt accentuate si continua si te fac sa suferi mult si des, ar fi bine sa mergi si la doctorul specialist psihiatru pentru un tratament adecvat.Retine ca psihologul si doctorul psihiatru nu e acelasi lucr, ar fi bine sa ceri ajutorul amandurora. Poti suplimentar sa te duci la o librarie/bibliotecs si sa ceri carti de psihologie despre infruntarea si despre subiectul anxietatii, al atacuri de panica, al fricii etc. Cert si sigur este ca anxietatea, atacurile de panica se pot trata sigur si cu succes cu ajutorul psihologului si tratamentului de la doctor. Poti scapa de asa ceva sigur, nu sunt probleme grave dar sunt suparatoare si chinuitoare.Pentru inceput mergi la psihologul scolii sau gaseste un psiholog mai ieftin.Te va ajuta cu siguranta.Multa sanatate iti doresc!

| Freya1 a răspuns:

Ai anxietate si atacuri de panica.De care poti sa scapi doar daca lupti cu ele, ai pe cineva langa tine sau mergi la un medic ce iti da un tratament.
Ce trauma ai suferit daca nu te superi?
Ca eu spre exemplu am inceput sa am atacuri de panica si dupa ce mi-am rupt un picior.Am avut o luxatie foarte dureroasa si o recuperare lunga si grea si imi era frica si ma panicam de orce imi putea provoca un nou accident.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da a cam inceput depresia si mergi la un psiholog sa te ajute.