| Anonymous2122 a întrebat:

Salutare, voi incerca sa explic pe scurt povestea mea. Acum 3 ani am suferit de anxietăți, agorafobie, dar fara atacuri de panica. Cu greu și greu am trecut peste, a fost groaznic. Totul bine un an și ceva. M-am stresat mult pentru o prostie și am făcut primul meu atac de panica, oribil, și am dat din nou în agorafobie, anxietăți, frica de orice, mereu speriat etc etc. cu toate că nu e la fel de rău că acum 3 ani, posibil pentru că sunt oarecum in tema cu stările dar tot grele sunt zilele cu o asemenea povara. De când m-a luat iar, la început a fost cel mai mult frica, mă speria orice, absolut orice și acum dar ceva mai puțin. Am reușit cat de cat sa depășesc fricile și stările dar la urma m-au luat senzațiile de sufocare, simțeam că n-am aer deloc, am fost de doua ori la urgente. Am reușit să trec și peste asta, doar câteodată mă mai ia senzația dar trece repede. Acum mai nou, am făcut un atac de panica, minor pot zice și când l-am făcut am auzit în urechi un puternic țiuit care după o secundă nu s-a mai auzit tare și de atunci îl am incontinuu în urechi țiuitul. Mai nou și un fel de fluierat și bătăile inimii le aud și în urechi. Se întâmplă și toate în același timp. Nu știu ce să mai fac, pastile nu vreau sa mai iau că acum 3 ani, simt că nu mai fac față, simt că cedez. Ce am omis sa spun, e că înainte să mă îmbolnăvesc a doua oară am avut un conflict cu cineva, mai exact 3 persoane, au sarit toți la mine dar nu s-a intamplat nimic. După câteva luni unul din el a venit la mine pe la spate și cu un pumn m-a pus jos și parcă de atunci a venit și frica asta de orice. Am momente dese când aud pe cineva că vine din spate de ex și mă uit de frica. O fi afectând și asta? Va rog daca cineva mă poate ajuta cu un sfat orice. Mulțumesc mult.
Și am uitat sa spun că simt bătăile inimii nu doar in urechi, simt pieptul cum se mișcă de la bătăi, nu bate repede, doar când mă agit in rest e ok, dar sunt puternice, le simt. Și legat de urechi, la orice zgomot parcă bubuie ceva în interior, oare chiar am o problema sau e doar de la anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel tiuit se numește tinitus,sunetul este generat de anxietate,și nu exista nici unde în lumea asta tratament pentru acufene pentru că nu este o afecțiune,este un simptom al unei afecțiuni necunoscute,nedepistate de tine (încă)
Ai sensibilitate mare la orice auz mai puternic,de la tinitus evident,se numește hiperacuzie,asta vine la pachet când tinitus-ul este permanent ca și în cazul de față.
Nu exista tratament pentru tinitus decât cel standart,bilobil, Ginkgo biloba, Betarsec etc.
Recurenta in anxietate se numește când simptomele revin după o perioadă bună.
De așa ceva foarte greu scapi, și eu mă confrunt cu așa ceva doar că nu am atacuri de panica, dar nici mult nu mai e până acolo.
Daca pastilele nu au ajutat atunci un psihoterapeut ar fi recomandabil.
Multă sănătate happy

| Anonymous2122 explică (pentru anonim_4396):

Deci nu am nimic grav? Sunt simptomele normale ale anxietăți?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonymous2122):

Tinitus nu e un simptom normal al anxietății dar se întâmplă sa se declanșeze de la anxietate! Tinitus nu este ceva grav, dar de tiuitul ăla nu o sa mai scapi, ți-o spune unul care știe multe despre tinitus; va trebui sa te obișnuiești cu acel sunet și să îl ignori, altfel creierul îl va percepe că pe un pericol și îți va creste anxietatea. Tinitus nu este grav, dar nu poți scăpa de ele arata tot! Este o afecțiune domneasca tinitus

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m as răzbuna in locul tau. Și eu am avut probleme cu o cioara,astept sa îl văd că o să îl execut,numai cu capul de ciment o sa ii dau de ii sar creierii pe jos
Cioara nu are curaj sa vina singur,știe că îi rup dantura,vine cu multe ciori după el
Da-le dauna psihică, dinte pentru dinte, ochi pentru ochi, asta daca ai fost nevinovat, daca ai avut și tu vina atunci mergi mai departe.

| trophin a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaa. Înfrângeri temerile, da "fata în fata" cu el. Nu pot sa dau evaluare big grin

| Anonymous2122 explică (pentru trophin):

Mulțumesc pentru sfat

| Anonymous2122 explică (pentru anonim_4396):

Nu am fost de vina, am fost băgat fara să vreau într-o discuție în care nu aveam legătură

| MihaiSpeedster a răspuns:

Mergi la un psihiatru, dar cauta unul bun. Tratamentul e de durată, și nu doar medicamentos. Trebuie sa îți exersezi voința, să te pui intenționat în situații în care știi ca ai anxietate, dar de amploare redusă, și te obișnuiești cu ea. Poți să încerci și hipnoterapie, dar din nou, trebuie un specialist f bun, nu oricine pe dreapta. Dacă ai nevoie de o recomandare de psihiatru și dacă ești din București îți pot da eu o idee.

| Anonymous2122 explică (pentru MihaiSpeedster):

Din păcate nu sunt, dar mulțumesc

| trophin a răspuns:

Nu cumva făceai abus de substanțe, alcool?

| Anonymous2122 explică (pentru trophin):

Nu. Doar acum 3 ani când m-am îmbolnăvit prima oara mai fumam din când în când iarba, și medici evident au zis că asta e cauza ceea ce nu cred. Dar de atunci nu am mai pus gura pe nimic. Doar bere odată la o lună două trei

| StripperRaoul a răspuns:

Ii atac de panica bineanteles cu sora lui anxietatea. eu iau seroxat pentru ele. sti ce sa iei cand te apuca, dar doar atunci o pastila de xanax sa ai tot timpul la tine. ii ceva trecator oricum de cedat nu cedezi asa iti da starile alea ca esti bolnav ca nu stiu ce. fa si tu exercitiu ala de respiratie cand mai ai atac. da eu zic ca in xanax te ajuta. cati ani ai?