| MavisZ a întrebat:

Salut grup, ma tot framanta la cum arata o fata.
Recent am observat o colega ca are fata umflata si in special buzele zici ca sunt injectate cu botox. Am intrebat-o daca e totul in regula cu 'umflarea asta brusca' si mi-a raspuns ca e ok doar ca a 'baut'. Din respect nu am insistat pe subiect dar va rog sa imi explicati fenomenul asta.
E posibil sa fie o reactie intre alcool si medicamente?

multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Da, e posibil sa fie o reactie alergica la alcool

chiar am vazut un episod din 1000 ways to die in care un Amish care nu a baut niciodata in viata lui, si care cand ajung la majorat (21 de ani la ei) a fost trimis afara din comunitate sa vina inapoi hotarat sa stea in comunitate (au un ritual cu, chestia asta si toti tinerii lor fac asta), a baut un singur pahar de alcool si a murit pe loc (cica exista 1 la o suta de milioane oameni care au problema asta)

| Eireann a răspuns:

Botox nu se pune in buze, botox se injecteaza in muschii fetei si ii paralizeaza temporar pentru a ascunde sau a ameliora ridurile. Se pot "umfla" (tumefactie e termrnul medical) prin un traumatism - daca a lovit-o cineva sau o reactie alergica. Mai sunt cateva posibilitati dar astea 2 sunt cele mai probabile. Combinatia alcool + medicamente desi nu e recomandata nu cred ca e cauza, mai degeaba o reactie alergica.