| HappySadness a întrebat:

Grupa sanguina trebuie sa fie neaparat aceeasi cu cea a parintilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde ce grupa sanguina au parintii tai. Grupa sanguina e data de doua gene una mostenita de la mama si una mostenita de la tata, si in functie de asta exista poti avea directe combinatii.
Exemplu:
Parintii cu grupa 0 si 0 vor avea copil cu grupa 0.
Daca ambii au grupa A sau B pot avea copii cu grupa 0 (dac ambii sunt heterozigoti) sau A respectiv B.
0 + A = A sau 0. 0+B=B sau 0.
AB + AB= AB, B sau A.
AB+ 0=A sau B, niciodata AB.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este obligatoriu. Exista doar doua reguli: un parinte cu grupa 0 nu poate avea copii AB4, iar un parinte cu grupa AB4 nu poate avea copii 0.

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Nu trebuie sa fie la fel!
De exemplu parintii mei au aceeasi grupa de sange iar eu o am diferita. La fel ca mine o mai are bunicul meu!
O zi buna!

| Eღilia62 a răspuns:

Nu,genele se combina.

| valentynrobert a răspuns:

Nu!
Dar in compozitie este neaparat sa aiba aceias nucleu!
Sau daca nu aveti aceias nucleu ii nasol s-ar putea sa te fi adoptat!

| biancutsa_7385 a răspuns:

Nu neaparat... happy

| lalalabbbeee a răspuns:

Nu. poate fi diferita