| anonim_4396 a întrebat:

Hepatita A se poate lua daca esti murdar pe maine si pui mana in nas? e o intrebare mai asa laughing, vreau raspunsuri serioase

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se numește boala mâinilor murdare, "un răspuns mai așa".
În nas nu ai ce căuta cu degetele, acesta se toaletează cu ser fiziologic.
Pa, pa.

| AdiyAdriann a răspuns (pentru Legiuitoarea):

A doua parte cu in nas nu prea am inteles-o thinking poti sa fii mai explicita? :*

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Igiena este foarte IMPORTANTĂ!

Vezi detalii despre Hepatita A la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......demica_669

http://medlive.hotnews.ro/......ament.html

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

SE transmite prin intermediul mainilor murdare, indiferent daca te stergi la nas, sau mananci nespalat pe maini sau nu speli fructele si legumele pe care le mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hepatita A se poate lua intr-adevar daca esti murdar pe maini si nu ai o igiena potrivita. Se mai numeste si "Boala mainilor murdare".

O zi placuta iti doresc!

| xAudCulorix a răspuns:

Se ia si mai ales daca bagi mainile murdare in nas si in gura.

| razvanuuu98 a răspuns:

Depinde...Daca ai imunitate buna nu se face asa de usor, dar daca stai prost cu imunitatea e posibil