| Vali215 a întrebat:

I s-a mai întâmplat cuiva de aici să albească la 20 de ani? Mi-au apărut smocuri de păr alb. De la ce credeți că se întâmplă asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am avut un coleg care a inceput sa albeasca din scoala generala. In liceu avea destule fire albe de par incat sa-i zicem "bunicule". Este un semn ca trebuie sa mergi la medicul de familie care trebuie sa-ti dea trimitere la un medic dermatolog si la un medic internist! Poate fi chestie de pigmenti, lipsa de vitamine sau chiar probleme cu tiroida.

| GdX a răspuns:

Primele fire albe mi-au aparut la 19 ani, dovada a intelepciunii si a maturitatii ca deh... ajunsesem la facultate, baiat destept ce sa mai.
Albirea poate fi cauze ereditara sau o depigmentare a parului datorita stresului, lipsei de vitamine, socurilor emotionale puternice. Cel mai bine mergi la medic. Parul albit ramane albit, nu se va mai recolora.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil sa albesti din multe motive: ereditare, medicatie, soc emotional, stres masiv samd
Gandeste-te bine! Ai pierdut pe cineva drag?
sau ai avut un accident, ceva ce te-a speriat de moarte?

Am o prietena foarte buna care s-a trezit intr-o dimineata cu un smoc de par alb, taman in frunte. Avea 19 ani atunci si era la cateva zile dupa ce a decedat mama ei.
.

| Yuoia a răspuns:

Da, se poate. Cauzele sunt diverse de la genetica si pana la stres. Da nu numai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 24 o inceput primele fire de par albe sa imi apara, de la stres sau genetica, anxietate etc. efectul e ireversibil nu ai cum sa il incetinesti

| marinaru777 a răspuns:

La mine a fost pe stres si lipsa de vitamine...ms stresam prea tare sa invat..asa e cand pui totul la suflet...

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cred ca aveam 14 cand am observat primele doua fire de par albe. Le-am smuls de cateva ori insa nu le-am mai dat importanta dupa... insa la 17 cei din jurul meu au inceput sa ma intrebe daca stiu cat de multe fire de par alb am in cap( nu erau smocuri unele langa altele, ci ci imprastiate random prin cap), iar atunci am realizat si eu pentru prima data cat de vizibila era "problema". Le-am luat la scurtat cu foarfeca de vreo doua ori insa mare lucru nu le puteam face, iar sa ma vopsesc nu era o optiune, asa ca le-am lasat in voia lor. Mai pe urma, cand aveam 18, s-au inmultit si mai mult. La un moment dat am fost la medicul de familie( parca legat de o raceala sau ceva) si am intrebat legat de firele mele albe care par ca se tot inmultesc, iar raspunsul primit a fost "esti cam tinerel pentru asa ceva... probabil o fi genetic". Acum la 20 nici nu-mi mai dau seama daca s-au mai inmultit sau nu, caci am trecut de punctul in care le puteam tine evidenta. Dar stii ceva? Nu ma deranjeaza, m-am impacat cu gandul ca am capul plin de ele. Totusi ii enervant cand tot primesc exclamari de genul( de la persoanele noi pe care le intalnesc) "!" "tu stiai ca ai par alb!?" sau "ma, ai capul plin de par alb!" etc.