| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, vi s-a intamplat as curentati pe cineva cand o atingeti? si daca da cum credeti sa se intampla asta

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prin frecarea hainelor de corp se încarcă cu electricitate statică la tensiuni până la 5000 V. Dacă ești bine izolat, nu se descarcă în pământ. Când atingi pe altul, momentul descărcării este curentarea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da. Se numeste energie electrostatica :)

Uite aici mai multe detalii: https://www.petrebogdan.ro/de-ce-ne-curentam/

| CodrutElian1990 a răspuns:

Asta se invata la fizica in gimnaziu.

| Apokales a răspuns:

Da, se numeste energie statica. Varul meu se freca cu adidasii de podeaua lucioasa din magazin si ma atingea cu degetul pe maini. Iar eu l-am invatat ce inseamna interactiunea.